ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc 2010- sprawozdanie

Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc 2010- sprawozdanie


Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc 2010- sprawozdanie

VII Ogólnopolskie Integracyjne Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

Łodygowice 19 – 20 marzec 2010r.

Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy z prezesem Stanisławem Handerkiem na czele już po raz siódmy było organizatorem  Integracyjnego Turnieju w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, który odbył się w dniach 19-20 marca 2010r. w Żywcu a miejscem spotkania sportowców była sala gimnastyczna Zespołu Szkół Mechaniczno Elektrycznych. Patronat nad imprezą objął Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Celem zawodów była popularyzacja sportów siłowych oraz propagowanie aktywnego uprawiania sportu wśród osób niepełnosprawnych, młodzieży i dorosłych w Powiecie Żywieckim a także integracja sportowców pełnosprawnych i sportowców inwalidów, porównanie ich poziomu sportowego. Zawody w Żywcu były zawodami o charakterze integracyjnym. W zawodach  wzięło udział 52 zawodników m.in. z Bielska –Białej, Żywca, Łodygowic, Chwałowic, Katowic, Wrocławia, Środy Śląskiej, Rajczy, Orzesza, Żabnicy, Kóz i dzięki udziałowi reprezentacji Mołdawii po raz pierwszy przybrały charakter międzynarodowy. Wśród zawodników podziwialiśmy uczestników Igrzysk para-olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy i Polski. Zawodnicy rywalizowali w pięciu kategoriach wagowych mężczyzn oraz w kategorii open kobiet. Rywalizacja zawodniczek i zawodników toczyła się na bardzo wysokim poziomie. Było wiele sportowych emocji i kilka bardzo dobrych wyników. Obecny na zawodach był także trener kadry narodowej Mariusz Oliwa z Wrocławia, który nie tylko przygotowywał swoich zawodników do startu, ale bacznie obserwował poczynania kadrowiczów. Szkoda tylko, że zawody odbyły się w tym samym czasie co IV Ogólnopolski Integracyjne Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w Kołobrzegu i na starcie zabrakło kilku czołowych zawodników Polski.

Rywalizację na pomoście rozpoczęły w kategorii open kobiety, gdzie wystartowało dziewięć zawodniczek.  Zacięta walka była o pierwsze miejsce pomiędzy zawodniczką Startu Katowice juniorką Barbarą Koczybą a zawodniczką  Stowarzyszenie Eurobeskidy Magdaleną Konior. Zwyciężyła Barbara zaliczając w trzecim podejściu 77,5kg przy wadze ciała 53,9 uzyskała 79,9178pkt. Magdalena zliczając 75kg uzyskała według punktacji Haleczki 75,0295pkt. Na trzecim miejscu reprezentantka MołdawiiMarinenkova Larisa  z wynikiem 80kg i 74,2538pkt.

Wśród zawodniczek pełnosprawnych zwyciężyła Agnieszka Tuczykont z Orzesza z wynikiem 85kg.

W najlżejszej kategorii wagowej do 60kg zwyciężył  Rosca Stefan z Mołdawii zaliczając w trzecim podejściu 130kg.  Tuż za nim Kuriata Bartosz Start Wrocław 125kg i na trzecim miejscu Michał Salomon także z Wrocławia z wynikiem 65kg.

Kategorię wagową do 70kg wygrywa Jurii Marinienkov reprezentant Mołdawii zaliczając ciężar 120kg. Na drugim miejscu podium stanął Dawid Haład z Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy 105kg. Brązowy medal przypadł zawodnikowi  Startu Wrocław Krzysztofowi Werencowi, który wycisnął sztangę ważącą 82,5kg.

Zwycięzcą wśród pełnosprawnych został Łukasz Krętosz z Orzesza zaliczając w trzecim podejściu 105kg.

Swoja obecnością na zawodach zaszczycił Piotr Szymeczek z Startu Wrocław paraolimpijczyk z Pekinu, który stoczył pasjonującą walkę z aktualnym zwycięzcą Pucharu Europy zawodnikiem gospodarzy Wawrzyńcem Latusem – Stowarzyszenie Integracyjnego Eurobeskidy o prymat w kategorii wagowej 85kg. Obaj zawodnicy podchodzili do jednakowych ciężarów. Po zaliczeniu dwóch pierwszych podejść zadysponowali w trzecim na sztangę 185kg. Jako pierwszy podchodził Piotr, którego rekord życiowy wynosi 195kg i zaliczył ten ciężar jednogłośną decyzją sędziów. Natomiast Wawrzyniec dla którego była to próba pobicia własnego rekordu życiowego wycisnął ten ciężar, ale małe błędy techniczne nie pozwoliły zaliczyć tego ciężaru i tym razem musiał uznać wyższość rywala, który w tym dniu był zawodnikiem lepiej dysponowanym.

Łukasz Dybich z Dąbrowy Górniczej zwyciężył wśród pełnosprawnych z wynikiem 167,5kg

Bogusław Bańczyk  z Startu Wrocław zwyciężył w kategorii wagowej 100kg z wynikiem 155kg, wyprzedzając kolegę klubowego Daniela Baczmańskiego, który zaliczył 130kg. Brązowy medal wywalczył Krzysztof Zemła z Startu Bielsko-Biała zaliczając także 130kg.

Natomiast najlepszym zawodnikiem wśród pełnosprawnych został  Dawid Adamczyk -Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy.

W najcięższej kategorii wagowej plus 100kg zwyciężył zawodnik gospodarzy zawodów Dariusz Wandzel - Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy z bardzo dobrym wynikiem 175kg. Natomiast  Adam Kozłowski z Chwałowic zwyciężył w kategorii wśród zawodników pełnosprawnych zaliczając największy ciężar w tych zawodach 240kg.

W uroczystej kolacji udział wzięli: Andrzej Pitera – Wójt Gminy Łodygowice, Bogusław Wyleciał – Dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Żywcu, Jerzy Sonntag- Przewodniczący Komisji Sportu, Radny Gminy Łodygowice, Aleksander Gluza -  Radny Gminy Łodygowice, Mirosław Jakubiec – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 z Łodygowic, Marcin Caputa – Prezes Zarządu firmy Elmontaż, Jarosław Bąk Dyrektor ds. marketingu firmy Elekrtomontaż.

Zawodnicy otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe oraz wspaniałe puchary i medale ufundowane przez liczne grono sponsorów, które wręczali Adam Stęchły – Dyrektor ds. produkcji firmy Elmontaż, Grzegorz Leski – Dyrektor zawodów, Ewa Horoszewicz – Sędzia główny zawodów, Vice Prezesi Stowarzyszenia Pani Magdalena Śleziak i Pan Aleksander Gluza.

Wszyscy zawodnicy wyjechali bardzo zadowoleni i potwierdzili powrót za rok.

Zawody dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki Rzeczpospolitej Polski, a głównym sponsorem była firma Elmontaż z Żywca.

Zawody wspomogli także Firma Handerek, Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce, Firma LARIX z Buczkowic, Firma EURODOM z Ciśca, Firma HI-TEC z Bielska-Białej, Firma Ustronianka, AQUA Bielsko - Biała, ORCHIDEA - Restauracja  Kawiarnia z Żywca, Firma ZETPRI RENBUD z Łodzi, Żywieckie Kopalnie Kruszyw z Zarzecza .

Patronat medialny TVS, Kronika Beskidzka, Radio Bielsko, Gość Niedzielny

 Dyrektor zawodów

 Leski Grzegorz


strzałka do góry