ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc 2011- sprawozdanie

Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc 2011- sprawozdanie


Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc 2011- sprawozdanie

Już po raz ósmy spotkali się na zawodach integracyjnych zawodnicy pełnosprawni i niepełnosprawni w podnoszenia ciężarów w pozycji leżącej, których organizatorem głównym było Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy z prezesem Stanisławem Handerkiem na czele. Zawody odbyły się na sala gimnastycznej Zespołu Szkół Mechaniczno Elektrycznych w Żywcu. Celem zawodów  była popularyzacja sportów siłowych oraz propagowanie aktywnego uprawiania sportu wśród osób niepełnosprawnych, młodzieży i dorosłych w Powiecie Żywieckim a także integracja sportowców pełnosprawnych i sportowców inwalidów, porównanie ich poziomu sportowego. Zawody w Żywcu były zawodami o charakterze integracyjnym w których udział wzięło 51 zawodników m.in. z Gilowic, Łodygowic, Chwałowic, Wrocławia, Środy Śląskiej, Orzesza, Koszalina, Dąbrowy Górniczej, Katowic, a także reprezentanci Mołdawii, którzy przybyli zawody już po raz drugi. Wśród zawodników podziwialiśmy uczestników Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy rekordzistów i mistrzów Polski. Zawodnicy rywalizowali w pięciu kategoriach wagowych mężczyzn oraz w kategorii open kobiet. Rywalizacja zawodniczek i zawodników toczyła się na bardzo wysokim poziomie. Było wiele sportowych emocji i kilka bardzo dobrych wyników.

Rywalizację na pomoście rozpoczęły w kategorii open kobiety, gdzie o zwycięstwie decydowała ilość zdobytych punktów według Haleczki. Wystartowało czternaście zawodniczek. Zacięta walka o pierwsze miejsce przebiegała pomiędzy zawodniczką Startu Koszalin Kamila Rusielewicz aktualną mistrzynią Polski w kategorii do 82,5 kg a zawodniczką Stowarzyszenia Eurobeskidy Magdaleną Konior także mistrzynią Polski, ale w kategorii 60 kg. Zwyciężyła Kamila zaliczając w trzecim podejściu 107,5kg przy wadze ciała 86,0 kg uzyskała 92,901823 pkt. według Haleczki. Magdalena przy wadze ciała 59,5 kg, zaliczając 87,5kg i ustanawiając swój nowy rekord życiowy oraz nieoficjalny rekord Polski w kategorii do 60 kguzyskała według Haleczki 85,196825pkt. Na trzecim miejscu także mistrzyni Polski w kategorii 56 kg reprezentantka Startu Katowice juniorka Barbarą Koczyba z wynikiem 80 kg zaliczonym przy wadze ciała 54,5 kg. Zawodniczka uzyskała 81,7956 pkt.

Wśród zawodniczek pełnosprawnych najsilniejszą zawodniczką okazała się Agnieszka Tuczykont z Orzesza, która przy wadze ciała 70,5 kg zaliczyła 90 kg. i uzyskała 81,42345 pkt.

Zawodnicy startowali w pięciu kategoriach wagowych, gdzie o zwycięstwie decydował podniesiony ciężar. W kategorii do 60 kg zwyciężył podobnie jak w zeszłym roku reprezentant Mołdawii Stefan Rosca. Zawodnik zaliczył 150 kg aż o 10 kg więcej jak na ubiegłorocznych zawodach. Trzecie podejście do 145 niestety miał nie udane. Tuż za reprezentantem Mołdawii Kuriata Bartosz mistrz Polski w kategorii 56 kg z klubu Start Wrocław z wynikiem135 kg i także o 10 kg więcej niż rok temu a na trzecim miejscu najlżejszy zawodnik Andrzej Szatkowski mistrz Polski i dziesiąty zawodnik mistrzostw Świata z Kuala Lumpur w najlżejszej kategorii 48 kg. Andrzej zaliczył przy wadze ciała 32 kg ciężar 115 kg. Natomiast wśród zawodników pełnosprawnych najlepszym zawodnikiem okazał się Mateusz Dziarski z Chwałowic zaliczając w drugim podejściu 95 kg.

Kategorię wagową do 70kg wygrywa Grzegorz Lanzer Start Koszalin aktualny wicemistrz Polski w kategorii do 60 kg. Tym razem Grzesiek ważył61,8 kg i zwyciężył z wynikiem 160 kg. Na drugim miejscu podium stanął kolega klubowy Krzysztof Wodecki, który zaliczył wszystkie trzy podejścia i uzyskał ostatecznie 150 kg. Brązowy medal wywalczył reprezentant Mołdawii Jurii Marinenkov  z wynikiem 110 kg.  Zwycięzcą tej kategorii wśród zawodników pełnosprawnych został Michał Krętosz z Orzesza zaliczając w trzecim podejściu 130 kg.

Bardzo zacięta rywalizacja przebiegała w kategorii do 85 kg, gdzie spotkali się Piotr Szymeczek reprezentant Startu Wrocław paraolimpijczyk z Pekinu aktualny mistrz Polski i siódmy zawodnik mistrzostw Świata w kategorii do82,5 kg, który stoczył pasjonujący pojedynek z zawodnikiem gospodarzy Wawrzyńcem Lotusem Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy, także mistrzem Polski i szóstym zawodnikiem mistrzostw Świata, ale w kategorii do 75 kg.

Jako pierwszy do 175 podchodził Wawrzyniec i zaliczył ten ciężar. W odpowiedzi Piotr zalicza 180 kg. W drugim zawodnik Łodygowic zalicza182,5 kg z reprezentant Wrocławia 190 kg. W trzecim podejściu Wawrzyniec nie mając nic do stracenia i w walce o pierwsze miejsce zadysponował na sztangę 190 kg będąc zawodnikiem lżejszym niż Piotrek. Niestety sztanga w tym dniu okazała się troszeczkę za ciężka. Piotrek natomiast do trzeciego podejścia zgłosił 195 kg i niestety także nie zaliczył tego ciężaru. Ostatecznie zwyciężył Piotrek z wynikiem 190 kg.

Reprezentanci Startu Wrocław zdominowali kategorie 100 kg zajmując wszystkie trzy miejsca medalowe. Bogusław Bańczyk zwyciężył z wynikiem 162,5kg o 7,5 kg więcej niż podczas zeszłorocznych zawodach. Drugie miejsce Andrzej Owczarek 145 kg i na trzecim miejscu Daniel Baczmański, który zaliczył 1425kg o 12,5 kg wiecej niż w roku ubiegłym. Widać tu dobrą prace w tym klubie trenerów Startu Wrocław. Natomiast najlepszym zawodnikiem wśród pełnosprawnych został  Łukasz Markiewicz  Start Koszalin z wynikiem 175 kg.

W najcięższej kategorii wagowej plus 100 kg zwyciężył zawodnik gospodarzy zawodów Dariusz Wandzel Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy z bardzo dobrym wynikiem 170kg.

Natomiast Adam Kozłowski z Chwałowic zwyciężył w kategorii wśród zawodników pełnosprawnych zaliczając  największy ciężar w tych zawodach210 kg.

Zawodnicy otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe oraz wspaniałe puchary i medale ufundowane przez  grono sponsorów, które wręczali Kazimierz Matuszny poseł na sejm z Żywiecczyzny  wójt gminy Łodygowice - Andrzej Pitera, prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy - Stanisław Handerek oraz vice-prezes Stowarzyszenia Aleksander Gluza

Wszyscy zawodnicy wyjechali bardzo zadowoleni z wspaniałego ugoszczenia i organizacji zawodów oraz potwierdzili swój powrót na następne zawody.

Zawody dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki Rzeczpospolitej Polski. Zawody wspomogli finansowo: Elmontaż – Żywiec, Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Handerek- Buczkowice, Ekolplus - Żywiec, Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, Ustronianka, AQUA Bielsko - Biała, Spółka Beskid – Jerzy Starypan.

Patronat medialny Kronika Beskidzka, Radio Bielsko, Gość Niedzielny.

Autor : Grzegorz Leski


strzałka do góry