ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » IX Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc 2012

IX Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc 2012


IX Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc 2012

Protokoły do pobrania

Już po raz dziewiąty  spotkali się na zawodach integracyjnych zawodnicy pełnosprawni i niepełnosprawni rywalizując w podnoszenia ciężarów w pozycji leżącej, których organizatorem głównym było Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy z prezesem Stanisławem Handerkiem na czele. Zawody odbyły się na sala gimnastycznej Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu. Wśród obecnych na uroczystym otwarciu IX Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc byli: Radny Powiatowy - Wiesław Sypta, Przewodniczący Rady Gminy Łodygowice - Czesław Wandzel, Wójt Gminy Łodygowice - Andrzej Pitera, dyrektor zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu dr Bogusław Wyleciał. Celem zawodów  była popularyzacja sportów siłowych oraz propagowanie aktywnego uprawiania sportu wśród osób niepełnosprawnych, młodzieży i dorosłych w Powiecie Żywieckim a także integracja sportowców pełnosprawnych  i niepełnosprawnych, porównanie ich poziomu sportowego. Zawody w Żywcu były zawodami o charakterze integracyjnym w których udział wzięło 56 zawodników m.in. z Łodygowic, Chwałowic, Wrocławia, Środy Śląskiej, Koszalina, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Rybnika, Bydgoszczy, Warszawy, Kęt. Wśród zawodników i trenerów zobaczyliśmy uczestników Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy rekordzistów i mistrzów Polski a także zawodników, którzy za dwa miesiące wystąpią na paraolimpiadzie w Londynie. Zawodnicy rywalizowali w pięciu kategoriach wagowych mężczyzn oraz w kategorii open kobiet. Rywalizacja zawodniczek i zawodników toczyła się na bardzo wysokim poziomie i niejednokrotnie o zwycięstwie decydowały ostatnie podejścia. Było wiele sportowych emocji i kilka bardzo dobrych wyników przewyższających rekordy życiowe zawodników a także rekordy Polski.

Rywalizację na pomoście rozpoczęły kobiety, które rywalizowały w kategorii open, gdzie o zwycięstwie decydowała ilość zdobytych punktów według Haleczki. Wystartowało dziewięć zawodniczek. Zacięta walka o pierwsze miejsce w kategorii zawodniczek niepełnosprawnych przebiegała do ostatniego podejścia pomiędzy zawodniczką Startu Koszalin Kamilą Rusielewicz, aktualną mistrzynią Polski w kategorii powyżej 82,5 kg i rekordzistką Polski w kategorii do 82,5 kg i powyżej a zawodniczką  Stowarzyszenia Eurobeskidy Magdaleną Konior także mistrzynią i rekordzistką Polski, ale w kategorii 60 kg. W ubiegłorocznych zawodach zwyciężyła Kamila, ale w tym roku zwycięstwo powędrowało do zawodniczki gospodarza zawodów, robiącej coraz większe postępy Magdaleny Konior. Magda zaliczyła wszystkie trzy podejścia zaczynając od 86 kg, następnie 93 kg o 1 kg więcej od jej rekordu Polski, a w trzecim dołożyła jeszcze 2 kg uzyskując ostatecznie 95kg i 93,06 pkt. według Haleczki. Natomiast Kamila zaliczyła tylko jedno podejście do 105 kg co dało zawodniczce 86,66 pkt. Dwie próby zawodniczki do ciężaru 112,5 kg niestety były nie udane. Na trzecim miejscu bardzo sympatyczna zawodniczka z Startu Katowice Barbara Koczyba z wynikiem 75 kg/74,93 pkt zaliczonym w drugim podejściu. Wśród zawodniczek pełnosprawnych najsilniejszą zawodniczką okazała się Magdalena Spławińska z Chwałowic, która przy wadze ciała 76,3 kg zaliczyła 60 kg i uzyskała 52,96 pkt.

Kategoria mężczyzn została podzielona na pięć kategorii wagowych, gdzie o zwycięstwie w danej kategorii decydował podniesiony ciężar w kilogramach. W najlżejszej kategorii wagowej do 60 kg klasą dla siebie był Grzegorz Lanzer reprezentant Startu Koszalin. Zawodnik zaliczył 170 kg przy wadze ciała 59,9 kg, nie zaliczając trzeciego podejścia do 175 kg. Drugie miejsce dla bardzo utalentowanego zawodnika Triumfu Start Bydgoszcz Marcina Spychalskiego, który zaliczył 143 kg. Trzecie miejsce przypadło zawodnikowi Integracyjnego Klubu Sportowego z Warszawy Marcinowi Górskiemu, który zaliczył 123 kg. Natomiast wśród zawodników pełnosprawnych zwyciężył zawodnik z Chwałowic Dawid Pytel z rezultatem 65 kg.

Kategorię wagową do 70 kg wygrał Krzysztof  Wodecki Start Koszalin z rezultatem 145 kg. Na drugim miejscu podium stanął Bartosz Kuriata Start Wrocław zaliczając w pierwszym podejściu 135 kg. Brązowy medal odebrał Tomasz Majewski zawodnik Startu Koszalin za wyciśniecie sztangi ważącej 118 kg. Zwycięzcą tej kategorii wśród zawodników pełnosprawnych został Marcin Herok z Chwałowic zaliczając w drugim podejściu 125 kg.

W najliczniej obsadzonej kategorii wagowej do 85 kg, gdzie wystartowało aż 16 zawodników nie do pokonania okazał się zawodnik Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy z Łodygowic Wawrzyniec Lotus, który za dwa miesiące wystartuje na paraolimpiadzie w Londynie. Wawrzyniec zaliczył wszystkie trzy podejścia rozpoczynając od ciężaru 180 kg następnie w drugiej próbie 191 kg i w trzeciej 193 kg poprawiając swój wynik życiowy aż o 5 kg co dobrze wróży przed zbliżająca się paraolimpiadą. Drugie miejsce z wynikiem gorszym aż o 51 kg zajmuje także reprezentant Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice junior Dawid Hałat uzyskując 150 kg, co jest także nowym rekordem życiowym tego zawodnika. Brąz odebrał najstarszy uczestnik zawodów Zbigniew Michen Start Wrocław  140 kg. Najlepszym zawodnikiem tej kategorii wagowej wśród zawodników pełnosprawnych został Michał Krętosz z Orzesza z wynikiem 150 kg.

Reprezentant Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy Dariusz Wandzel zwyciężył w kategorii do 100 kg zaliczając w trzecim podejściu 167 kg. Srebrny medal wywalczył Łukasz Stefaniak reprezentant Integracyjnego Klubu Sportowego Warszawa z wynikiem 130 kg. Na najniższym stopniu podium stanął Jan Stokłosa Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy, który ukończył zawody z wynikiem 60 kg. Jaśkiewicz Maciej z Rybnika był najlepszy wśród zawodników pełnosprawnych zaliczając 170 kg.
W najcięższej kategorii wagowej plus 100 kg zwyciężył zawodnik Startu Wrocław Daniel Baczmański, który zaliczył 150 kg. Drugie miejsce obsadził zawodnik gospodarzy zawodów Krystian Kubacki 55 kg. Natomiast Jacek Jankowiak z Dąbrowy Górniczej zwyciężył w kategorii plus 100 kg wśród zawodników pełnosprawnych zaliczając największy ciężar w tych zawodach 201kg.
Najlepszym zawodnikiem całego turnieju wśród wszystkich startujących zawodników niepełnosprawnych jak i pełnosprawnych został Wawrzyniec Latus 183,35 pkt. Na drugim miejscu Grzegorz Lanzer 181,06 pkt. i na trzecim miejscu Adam Kozłowski 161,12 pkt.

Zawodnicy za swój trud zostali nagrodzeni nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi oraz wspaniałymi pucharami i medalami ufundowane przez  grono sponsorów, które na zakończenie zawodów wręczali Poseł na Sejm RP - Stanisław Pięta, dyrektor PFRON - Anna Wandzel oraz prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy - Stanisław Handerek.


Zawody zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz gminę Łodygowice. Zawody zostały bardzo dobrze przygotowane przez organizatora i przebiegały w miłej sportowej atmosferze a zawodnicy wyjechali bardzo zadowoleni ze wspaniałej organizacji i zapowiedzieli swój przyjazd za rok. Podziękowania dla wszystkich co pomagali w organizacji jak i w samych zawodach oraz wszystkim sponsorom, którzy ufundowali nagrody dla zawodników.


strzałka do góry