ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Relacja z Ligi 2013

Relacja z Ligi 2013


Relacja z Ligi 2013

W minioną niedzielę (19 maja 2013 roku) zakończyły się rozgrywki o Drużynowe Mistrzostwo Śląska seniorów. Startowały 23 zespoły, w sześcioosobowych składach, niektóre z arcymistrzami szachowymi w składzie. Drużyny zostały ustawione według średnich rankingów swoich zawodników. Pierwszy zespół Stowarzyszenia Integracyjnego EUROBESKIDY Łodygowice miał 11 numer startowy, drugi zespół – 19 numer.

W tegorocznych rozgrywkach znakomicie spisał się zespół pierwszy. W bardzo mocnej konkurencji, dodatkowo grając cały czas w ścisłej czołówce wywalczył III miejsce. W zespole tym grali: niepełnosprawni Henryk Seifert, Stanisław Oczkowski oraz pełnosprawni Maciej Nowak, Kamil Kubica, Wojciech Ulrych, Andrzej Zieliński (starosta powiatu żywieckiego) i Katarzyna Brzostowska. To największy jak dotąd sukces zawodników z Łodygowic!
Z dziewięciu rozegranych meczów drużyna z Łodygowic zwyciężyła w sześciu, jeden mecz zakończył się remisem, a tylko dwa porażkami. Należy dodać, że wśród przeciwników Łodygowiczan było siedem zespołów rozstawionych z wyższymi numerami startowymi (w tym od 1-6) oraz tylko dwa miały niższe średnie rankingi. W pokonanym polu zostało kilka zespołów z II ligi państwowej.

W rozgrywkach pewnie triumfował zespół HETMANA Katowice, który wygrał wszystkie spotkania – 18 pkt., na II miejscu z 14 pkt. uplasowała się drużyna AZS POLITECHNIKA ŚLĄSKA Gliwice, a na III EUROBESKIDY Łodygowice – 13 pkt. Należy dodać, że zwycięzcy (HETMAN Katowice) to również aktualni wicemistrzowie Polski.

Cała drużyna z Łodygowic grała bardzo dobrze, w zespole panowała znakomita atmosfera i wzajemne dopingowanie się. Zawodnicy oprócz sukcesu zespołowego osiągnęli również wyróżnienia indywidualne. Kamil Kubica zdobył srebrny medal na III szachownicy oraz wypełnił drugą normę na tytuł kandydata na mistrza, a Wojciech Ulrych wywalczył brązowy medal na IV szachownicy.

W tym roku nieco słabiej wypadł natomiast drugi zespół z Łodygowic. Zajął on XXI miejsce zdobywając 5 pkt. Niemniej jednak zawodnicy, w większości niepełnosprawni, mieli możliwość integrowania się z całym środowiskiem szachowym na Śląsku oraz bardzo kibicowali i przeżywali starty kolegów pierwszego zespołu. W drużynie tej wystąpili: niepełnosprawni Jan Temel, Grzegorz Leśniak, Jarosław Ben, Antoni Szymik, Stanisław Gigoń, Piotr Chęciński, Jerzy Kanach oraz pełnosprawni Tomasz Bogusz i Monika Hutyra.


strzałka do góry