ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Dlaczego mamy wychowywać mistrza?

Dlaczego mamy wychowywać mistrza?


Dlaczego mamy wychowywać mistrza?

Dlaczego? Bardzo dobre pytanie. Odpowiedzi nie należy szukać długo. Bo każdy musi być w czymś dobry. Tu nie chodzi o to, aby osiągał mistrzostwo w tenisie, koszykówce, czy hokeju. To może być równie dobrze pisanie wierszy, granie na instrumentach. Każdy powinien znaleźć swoje miejsce na ziemi i nie należy nikomu przeszkadzać w poszukiwaniach.

Jaka jest etymologia słowa „zwycięzca”, „mistrz”? Co to oznacza? W Polskich warunkach przyjmuje się perfekcjonistyczne znaczenie. Albo jesteś pierwszy, cudowny, albo nic nie wart, przegrany. Takie postawy ludzie dostają zwykle w domu rodzinnym od rodziców, którzy nie spełniwszy swoich życiowych ambicji popychają swoje dzieci w te obszary działania, które wymagają zaspokojenia potrzeb emocjonalnych opiekunów. Nie wolno zmuszać dzieci do robienia czegokolwiek. Należy je prowadzić, kierować, pomóc mu w zorientowaniu się, jaki tkwi w nim potencjał. 

Każdy człowiek rozumie słowa na swój sposób. Dla dziecka z amputowaną nogą mistrzostwem będzie zjazd z góry na nartach. Wytrwały uczeń będzie mistrzostwo osiągać z piątkami na świadectwie szkolnym. Czy więc tak naprawdę jest mistrzostwo? Być zwycięzcą to znaczy być człowiekiem spełnionym. To spokój ducha i zadowolenie z siebie. Czy dzisiejsza szkoła wykorzystuje w pełni potencjał dzieci i młodzieży oferując im różnorodne zajęcia pobudzające ich kreatywność i cały potencjał? Kwestia dyskusyjna. Choć tak naprawdę dzisiejsze społeczeństwo utrudnia dzieciom możliwość stania się kimś. 

Jak często dorośli dają dzisiaj dzieciom coś, czym będzie mogło się cieszyć i zachwycać, o czym będzie mogło marzyć i do czego dążyć? Jak często dajemy im naszą wizję, zamiast pozwolić im wybrać samym z palety możliwości? Oto coś, co dla każdego rodzica może być wielką radością. Należy pozwolić swoim pociechom realizować się w swojej pasji, by osiągało mistrzostwo w tym co robi. Ta sama strategia przyda się niezmiernie w życiu codziennym. Wydaje się, że sport jest najlepszą drogą do pełnego rozwoju człowieka. Kiedy dziecko zapragnie się wybić, zainwestuje czas w poświęcenie, wytrwałość, umiejętność radzenia sobie z problemami. Dzięki temu zapomni o narkotykach, wszelkiemu złu, bo skoncentruje się na dobrych przejawach w życiu. W dążeniu do swojego celu będzie spędzać czas z podobnymi, ambitnymi rówieśnikami. To będzie stymulować wzajemny rozwój wszystkich osób. 

Jak wielkie mogą być motywacje i ambicje młodych ludzi? Odpowiedź jest krótka. Ogromne. „Sięgnij gwiazd, a może trafi Ci się kawałek księżyca”. Należy stawiać sobie ogromne cele, aby nie stracić motywacji zbyt wcześnie. Pozwalajmy myśleć dzieciom o ogromnych marzeniach. Dajmy im tę możliwość. Niech poczują, że mogą, potrafią. Pozytywne myśli rodzą pozytywne uczucia, które rodzą pozytywne działanie. Stąd już bardzo krótka droga do pozytywnych wyników.


strzałka do góry