ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Relacja z turnieju

Relacja z turnieju


Relacja z turnieju

Tenis stołowy jest dyscypliną sportową, która ma swój styl, kulturę,  oraz rytuał. Okoliczne góry, cisza oraz niewątpliwie przychylność lokalnych władz samorządowych dla tenisa stołowego skłoniły po raz kolejny do tego, aby tutaj sprawdzić swoją formę w rozpoczynającym się nowym sezonie. Można by więc rzecz, iż obecność jest obowiązkowa.


W dniach 6 -8 września odbył się XIII Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Żywieckim – Węgierska Górka 2013. Do turnieju zostało zakwalifikowanych 47 zawodników z całej Polski. Do rywalizacji przystąpiły drużyny z następujących miast: Szczecina, Poznania,  Łodzi, Warszawy, Katowic, Wrocławia, Jeleniej Góry, Skierniewic, Łodygowic.


7 września (sobota) Prezes Stowarzyszenia Stanisław Handerek przywitał zaproszonych gości w osobach: Stanisława Szweda - posła na Sejm RP, członka honorowego Stowarzyszenia Eurobeskidy,  dyrektora oddziału śląskiego PFRON w Katowicach – Panią Annę Wandzel, Starostę Żywieckiego, członka Stowarzyszenia – Andrzeja Zielińskiego, przedstawiciela biura poselskiego Mirosławy Nykiel – Pana Tomasza Dudę, przedstawiciela Burmistrza miasta Żywiec Antoniego Szlagora – Pana Pawła Godzieszkę, gospodarza Gminy Węgierska Górka reprezentował Wice Wójt  Marian Kurowski.


W sobotę tenisiści rozegrali turniej drużynowy. Ekipy podzielono na dwie grupy po sześć zespołów, gdzie każdy zagrał z każdym. I było na co patrzeć, bo wiele spotkań kończyło się po walce. Zespół z Łodygowic miał trudną przeprawę. Zagrał w teoretycznie silniejszej grupie. Trzeba było więc wylać więcej potu, aby awansować do gier półfinałowych. Pierwsze dwa spotkania zwyciężyli bez kłopotu. Ściana pojawiła się w spotkaniu z trzecim rywalem. IKS Warszawa pozbawiła złudzeń gospodarzy i wygrała tę rywalizację. Nie wiadomo co by się stało, gdyby pojedynek nr 3 w tej rywalizacji padł łupem zawodnika z Eurobeskidów.


Po przerwie na obiad tenisiści kontynuowali zmagania przy stołach. Gospodarze musieli wygrać z silnymi ekipami z Poznania i Wrocławia. Co też uczynili i zajęli drugą lokatę. Półfinał stał się faktem. Tam jednak ekipa z Katowic była za mocna. Mecz o 3 miejsce był popisem, gdzie gospodarze przypieczętowali dobrą grę i stanęli na podium. IKS – AWF Warszawa przyjechał teoretycznie po zwycięstwo. I cel ten zrealizowali. W finale pokonali 2 ekipę z Katowic. W sobotę wieczorem Organizator zaprosił uczestników turnieju wraz z opiekunami, kadrę trenerską, obsługę techniczną turnieju oraz zaproszonych gości na wspólne biesiadowanie przy grillu.
W niedzielę pingpongiści przystąpili z kolei do rywalizacji indywidualnej. Nad całością czuwał sędzia klasy międzynarodowej, pan Jerzy Schreiber, który sprawnie delegował do gry każdych kolejnych zawodników. Pingpongistom gospodarzy zabrakło trochę szczęścia, by walczyć o czołowe lokaty. Sławomir Brak – lider Eurobeskidów przegrał pechowo dwa spotkania po 2:3. Jego dyspozycja na drugi dzień imprezy zawsze była lepsza, jak w drużynówce, niemniej każda seria kiedyś się kończy. Grzegorz Pieronek ostatecznie zajął 8 miejsce i został najlepszym zawodnikiem powiatu żywieckiego.
Rywalizacja przebiegała w sportowej atmosferze i duchu fair play. Turniej rozgrywano na ośmiu profesjonalnych stołach do tenisa stołowego THIBAR.


Po zakończeniu rozgrywek sportowych nastąpiła uroczysta dekoracja zawodników 
z wręczeniem nagród oraz trofeów sportowych. W ceremonii udział wzięli: Stanisław Handerek – Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy, Poseł na Sejm RP – Małgorzata Pępek, Marian Kurowski – Wice Wójt Gminy Węgierska Górka.


Nagrody pieniężne ufundowali Poseł na Sejm - Stanisław Szwed, Krzysztof Mrowiec – TYNKBUD BIS z Łodygowic, Firma ELMONTAŻ z Żywca, MOSTMARPAL z Zarzecza, Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce, MIXPOL z Łodygowic. Nagrody rzeczowe ufundowali: Wójt Gminy Łodygowice – Andrzej Pitera, MPWiK z Żywca, Kotelnia Białczańska, Firma MOKER z Czańca, PS Społem - Delikatesy Centrum,  – Węgierska Górka, Firma EUROFIRANY z Żywca, Pizzeria Przystanek z Węgierskiej Górki, KENDO – restauracja – naleśnikarnia, Firma SOMAREX, Sklep Spożywczo – Przemysłowy Małgorzata Sowy, , Spółka Beskid – Ekosystem z Cięciny, GS Samopoc Chłopska z Cięciny. Ponadto dwie nagrody w postaci zestawów pióra i długopisu firmy MARK TWAIN ufundowała Pani Poseł na Sejm RP – Małgorzata Pępek.
Puchary ufundowali: „dla najlepszego zawodnika turnieju” – Poseł na Sejm RP - Jacek Fallus, „dla najlepszego zawodnika z powiatu Żywieckiego” – Starosta Żywiecki Andrzej Zieliński, „dla najstarszego zawodnika” – Burmistrz Miasta Żywiec – Antoni Szlagor, „ najmłodszego zawodnika” – Poseł na sejm RP – Mirosława Nykiel.


Tenis stołowy jest jedną z najważniejszych dyscyplin sportu w całym powiecie żywieckim, co dodaje dodatkowego smaku oglądając rywalizację zawodników. Świetna hala sportowa, zawodnicy, jak i ludzie, którzy wsparli tę ideę, aby te zawody miały miejsce – to podstawa sukcesu. I tak właśnie buduje się lokalną markę na miarę wydarzenia o znaczeniu na cały kraj. A wszystko zawsze rozpoczyna się i kończy  na ludziach, którzy chcą ze sobą współpracować. Za rok odbędzie się XIV Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Żywieckim. Z pewnością również będzie sukcesem.

Nad prawidłowym przebiegiem Turnieju czuwali:
Sędzia Główny – Jerzy Schroeiber oraz sześciu sędziów bocznych
Obsługa techniczna: Damian Suchonek, Krystian Handerek
Biuro zawodów: Marzena Imielska, Jolanta Loranc
Obsługa medyczna:   Dawid Tyc

Wyniki w kategorii drużynowej:

 1. IKS – AWF Warszawa
 2. START Katowice II
 3. Stowarzyszenie Łodygowice
 4. START Katowice I
 5. START Wrocław
 6. START Skierniewice
 7. START Szczecin
 8. START Łódź I

Wyniki w poszczególnych kategoriach indywidualnych:

Kategoria kobiet wózki

 1. ​Krystyna Wandachowicz
 2. Genowefa Skiba
 3. Iwona Wielgos

Kategoria mężczyzn wózki  zakwalifikowanych do turnieju

 1. Sławomir Przybysz
 2. Lech Jabłoński
 3. Daniel Staszak

Kategoria mężczyzn wózki  poza turniejowa

 1. Rafał Czuper
 2. Tomasz Jakimczuk
 3. Sławomir Przybysz

Kategoria kobiet Open

 1. Monika Borewicz
 2. Teresa Glińska
 3. Krystyna Górecka
 4. Magdalena Wieczorek
 5. Justyna Beton
 6. Lucyna Małek

Kategoria mężczyzn open

 1. Dariusz Kuczera
 2. Marcin Spurek
 3. Mariusz Olczak
 4. Dariusz Ścigany
 5.  Paweł Jabłoński
 6. Roman Ćwik
 7. Roman Jankowski
 8. Grzegorz Pieronek


strzałka do góry