ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dzień Osób Niepełnosprawnych


Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 6 – Integracyjna im. K. Brodzińskiego w Bielsku – Białej  zaprosiła  zawodniczkę sekcji ciężarowej Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy Łodygowice Magdalenę Konior  i naszego trenera  Stanisława Mirocha który na co dzień trenuje Magdę do uczestnictwa w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Odbyły się dwa niezależne spotkania w klasach od I do III oraz w klasach IV do VI.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

W roku 2006 na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Według dokonanych zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się i do niezależnego życia, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym. W konwencji znalazły się również inne niezwykle ważne zapisy, a dotyczące równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji.

Kraje, które ratyfikowały konwencję, są zobowiązane do zwalczania uprzedzeń i uświadamiania ludziom, że osoby niepełnosprawne mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Zostały one również zobowiązane do przyjęcia takich rozwiązań prawnych, które umożliwią osobom niepełnosprawnym całkowitą realizację swoich praw oraz zlikwidują zapisy prawne, zwyczaje i praktyki dyskryminujące niepełnosprawnych.

Na spotkanie z Magdaleną Konior i Jej trenerem dzieci były bardzo dobrze przygotowane. Wyszukały w internecie wszelkie informacje o swoich gościach. Udekorowały sale klasowe i korytarze szkoły licznymi zdjęciami Naszej sztangistki. Podczas spotkania dzieci niepełnosprawne oraz pełnosprawne, wspólnie dały pokaz licznych swoich umiejętności sportowych, tanecznych i literackich.

Trener Stanisław Mirocha namawiał do kontaktu ze Stowarzyszeniem Eurobeskidy w Łodygowicach i udziału w zajęciach sportowych w różnych dyscyplinach.strzałka do góry