ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Największy Turniej szachowy w powiecie żywieckim- zakończony

Największy Turniej szachowy w powiecie żywieckim- zakończony


Największy Turniej szachowy w powiecie żywieckim- zakończony

W turnieju udział wzięło 106 zawodników z całej Polski. Poszczególne rundy szachowe rozegrano w przestronnej Sali Hotelu Tycjan. Właścicielka - pani Sabina Cępiel wraz z obsługą hotelową zadbała ze szczególną starannością o wyżywienie i bufet na sali gry.

Grupę 106 zawodników stanowiły osoby niepełnosprawne (71 osób) i pełnosprawne (35 osób) Najmłodszy zawodnik miał 8 lat a najstarszy 85. Wśród szachowych graczy - mistrzowie i arcymistrzowie Polski oraz osoby z najwyższymi kategoriami szachowymi. Podczas Turnieju gracze podwyższali swoje kategorie szachowe, a zdobyte punkty wliczono do rankingu międzynarodowego FIDE. Tempo gry 90' + 30'' na ruch, kojarzenie systemem szwajcarskim. Już 23 listopada od południa do północy zawodnicy ze wszystkich stron Polski zjeżdżali się do miejsca zakwaterowania.

Następnego dnia 24 listopada Organizator Turnieju - Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy Stanisław Handerek z radością powitał uczestników i oficjalnie rozpoczął turniej szachowy i rundę pierwszą. Codziennie rozgrywano po dwie rundy. W czwartek 26listopada zawodnicy wyjechali autokarem podziwiać piękne zakątki Beskidu Żywieckiego. Była to odskocznia od gry, odpoczynek umysłu i nabranie nowych sił do rozgrywania kolejnych partii. W przedostatni dzień w sobotę uczestnicy zasiedli do uroczystej, integracyjnej kolacji. Spotkali się z przedstawicielami władz parlamentarnych, Posłem na Sejm RP Kazimierzem Matusznym i samorządowych - Starostą Żywieckim Andrzejem Kalatą i Wójtem Gminy Łodygowice Andrzejem Piterą. Miłe wieczorne spotkanie uświetniła graniem góralska kapela.

Niedziela 29 listopada była ostatnim dniem turnieju i wyłonieniem zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Ze względu na swoje obowiązki w uroczystym rozdaniu nagród nie mógł wsiąść udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kotlarski oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, ale wysłali swoje listy gratulacyjne dla zawodników i organizatora. Nagrody finansowe i rzeczowe o wartości 15 000 zł. wręczali: Dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON Anna Wandzel, Starosta Żywiecki – Andrzej Kalata, Wójt Gminy Łodygowice – Andrzej Pitera, Prezes Stowarzyszenia Stanisław Handerek.

Dla najlepszych zawodników puchary ufundowali:

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki społecznej – Stanisław Szwed, Senator RP – Tadeusz Kopeć, Starosta Żywiecki – Andrzej Kalata Burmistrz Żywca – Antoni Szlagor, Wójt Gminy Łodygowice – Andrzej Pitera, Wójt Gminy Milówka – Robert Piętka oraz Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy – Stanisław Handerek. Uczestnicy otrzymali również za udział dyplomy i pamiątkowe koszulki.

XIII Międzynarodowy Integracyjny Turniej Szachowy, który jest ważnym punktem w kalendarzu sportowym wielu klubów sportowych ,przebiegł i zakończył się w miłej i sportowej atmosferze, integrując zawodników niepełnosprawnych z pełnosprawnymi oraz młodzież z doświadczonymi , starszymi zawodnikami, co jest zasługą nie tylko uczestników ale obsługi sędziowskiej i technicznej.

Za wzorową organizację integracyjnych turniejów szachowych i popularyzację tej królewskiej gry w Polsce Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy otrzymało od Polskiego Związku Szachowego kryształową statuetkę.

Turniej dofinansowano ze środków:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Współorganizator Turnieju– Powiat Żywiecki

Partner: ZMGE Żywiec

Wyniki turnieju na stronie:

Wyniki z turnieju na stronie internetowej: www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_1566/

Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy organizuje w wciągu roku cykliczne integracyjne imprezy sportowe oraz prowadzi i koordynuje sekcje sportowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Zainteresowane osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności( grupa II) które chcą się uczyć i doskonalić swoje umiejętności mogą zapisać się do sekcji szachowej, tenisa stołowego, podnoszenia ciężarów prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę instruktorską, oraz do Programu „Aktywność Fizyczna” dla osób z terenów wiejskich po 50-tym roku życia (gimnastyka rekreacyjna, nordic walking).strzałka do góry