ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Za nami kolejne zmagania siłowe

Za nami kolejne zmagania siłowe


Za nami kolejne zmagania siłowe

W dniach 18-19 marca w Hali Sportowej ZMGE w Żywcu odbyły się XIII Ogólnopolskie Zawody w wyciskaniu Sztangi Leżąc. Piątek był dniem zakwaterowania i ważenia zawodników. Po odprawie technicznej uczestnicy zasiedli do uroczystej, integracyjnej kolacji. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Łodygowice – Andrzej Pitera.

W sobotę o godz. 10.00 zawody oficjalnie otworzył Organizator  – Prezes Stowarzyszenia Stanisław Handerek, I Wicewojewoda Śląski – Jan Chrząszcz, Starosta Żywiecki – Andrzej Kalata, Burmistrz Żywca – Antoni Szlagor. Do udziału w zawodach dopuszczono 64 zawodników i zawodniczek. Do rywalizacji przystąpiło 40 niepełnosprawnych zawodników z następujących klubów sportowych: WZSN START Wrocław, IKS Warszawy, START Tarnów, START Katowice, drużyna gospodarzy z Łodygowic oraz 24 zawodników pełnosprawnych z KS. THOR Siemianowice Śląskie, Skarpa Bytom, Reprezentacja miasta i Gminy Czerwionka Leszczyny, Stowarzyszenie Centrum Formy Dąbrowa Górnicza. Kobiety rywalizowały w kategorii Open, a mężczyźni w dwóch grupach podzielonych na kategorie wagowe od 49 do 107+. Zmagania rozpoczęły kobiety. Rywalizację zawodniczek niepełnosprawnych wygrała po raz kolejny Magdalena Konior – zawodniczka Stowarzyszenia Eurobeskidy, a pojedynek zawodniczek pełnosprawnych – Kinga Moczydłowska ze Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza.
 
Po starcie kobiet wyciskanie sztangi rozpoczęła pierwsza grupa mężczyzn niepełnosprawnych od najlżejszej kategorii wagowej tj.49 kg.do 72 kg. Wygrał ją Marcin Górski z IKS Warszawa. Druga grupa to zawodnicy w kat. wag. od 72 kg. do 107+. O klasyfikacji końcowej decydowała suma punktów przeprowadzona wg. punktacji Wilks”a. Start drugiej grupy rozpoczęli zawodnicy w kat. wagowej 80 kg. Kolejni zawodnicy to coraz większe ciężary dokładane na sztangę. W tej grupie najlepszym zawodnikiem został Wawrzyniec Latus ze Stowarzyszenia Eurobeskidy. Po zawodnikach niepełnosprawnych do zmagań z ciężarami przystąpili zawodnicy pełnosprawni.

Nikogo nie zdziwiło, że wygrał ją Marcin Herok z Czerwionki Leszczyny, który na nasze zawody przyjeżdża już od kilkunastu lat. Drugą grupę pełnosprawnych zawodników stanowili już prawdziwi siłacze, to tu wyciśnięto najwięcej kilogramów. W tej grupie wygrał Grzegorz Wałga ze Skarpy Bytom wyciskając 230 kg. Wygrał również w kat. Open i został najlepszym zawodnikiem zawodów.

Po zakończeniu zawodów nastąpiło ogłoszenie wyników i dekoracja zwycięzców poszczególnych kategorii. Zawodnicy za miejsca na podium otrzymali dyplomy, medale, nagrody rzeczowe i pieniężne. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplom i pamiątkową koszulkę, a zawodnicy niepełnosprawni dodatkowo suplementy ufundowane przez Fundację Suplementy dla Zdrowia. Nagrody wręczali: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Stanisław Szwed, Wiceprezes PFRON w Warszawie – Tomasz Maruszewski wraz z małżonką, Starosta Żywiecki – Andrzej Kalata, Prezes Zarządu ZMGE w Żywcu – Janusz Michałek, Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy – Stanisław Handerek.

Zawody zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Gminy Łodygowice  i Starostwa Powiatowego.
Sponsorzy finansowi imprezy: PWPW w Warszawie, Tomasz Chrobak – Firma Mar-Tom, MPWiK Żywiec, Agencja Ochrony Kowalczyk, ZMGE w Żywcu, ZPM” Hańderek”, Beskid Żywiec Sp.zo.o, Wodpol Sp. zo.o, Elmontaż Sp.zo.o.
Sponsorzy rzeczowi: Fundacja Suplementy Dla Zdrowia, Moker Sp.zo.o.

Nad prawidłowym przebiegiem wyciskania sztangi leżąc i czuwali sędziowie i obsługa techniczna a nad całością i końcowymi wynikami Sędzia Główny - Grzegorz Leski oraz Biuro Zawodów.

Zawody w Żywcu rozpoczęły sezon tej dyscypliny olimpijskiej w Polsce. Przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze. 

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział, sportową rywalizację i wysokie wyniki, życząc oczywiście coraz większych i połamania sztangi.

Mamy nadzieję, że ze wszystkimi spotkamy się za rok.

Wyniki:

Kobiety niepełnosprawne:

 1. Magdalena Konior
 2. Beata Jankowska
 3. Magdalena Kostka 

Kobiety pełnosprawne:

 1. Kinga Moczydłowska
 2. Anna Paluszik
 3. Ewa Owsiany

Mężczyźni niepełnosprawni Grupa I – do 72 kg:

 1. Marcin Górski
 2. Rafał Wit
 3. Piotr Piętosa
 4.  Artur Lis

Mężczyźni niepełnosprawni Grupa II – 72 kg Plus:

 1. Wawrzyniec Latus
 2. Tomasz Kociubiński
 3. Daniel Baczmański

Mężczyźni pełnosprawni Grupa I – do 72 kg:

 1. Marcin Herok
 2. Przemysław Ruszel

Mężczyźni pełnosprawni Grupa II – 72 kg Plus:

 1. Grzegorz Wałga
 2. Dawid Florczykowski
 3. Krzysztof Banaś

Mężczyźni kat. Ogólna P/N

 1. Grzegorz Wałga
 2. Wawrzyniec Latus
 3. Dawid Florczykowski
 4. Krzysztof Banaś
 5. Przemysław Kluk
 6. Konrad Adamaszek  

Najlepsza zawodniczka zawodów – Magdalena Konior
Najlepszy zawodnik zawodów – Grzegorz Wałga
Najlepszy Junior – Rafał Wit
Najlepszy zawodnik Stowarzyszenia – Wawrzyniec Latus

Najlepsi zawodnicy z Powiatu Żywieckiego:

1. Dariusz Wandzel

2. Marcin Biegun

3. Jarosław Talik

Dla najlepszych zawodników puchary ufundowali: Sekretarz Stanu w MRPiPS – Stanisław Szwed, Burmistrz Żywca – Antoni Szlagor, Starosta Żywiecki – Andrzej Kalata, 3boj.pl – Przemysław Kluk.strzałka do góry