ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Wspierać inicjatywy oddolne...

Wspierać inicjatywy oddolne...


Wspierać inicjatywy oddolne...

Z Prezesem Stowarzyszenia Integracyjnego „Eurobeskidy”, Panem Stanisławem Handerkiem rozmawialiśmy tuż po zakończeniu ostatniej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Stołowego, który odbywał się w Milówce. Serdecznie zapraszamy do lektury wywiadu, w którym nasz rozmówca porusza wiele ciekawych wątków dotyczących bieżącej działalności stowarzyszenia oraz ogólnej sytuacji w sporcie osób niepełnosprawnych…

 

Za nami XVI Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych, który odbył się w Milówce. Jak Pan ocenia poziom zawodów zarówno od strony organizacyjnej, jak i sportowej?

 

Jeżeli chodzi o stronę organizacyjną to trudno odpowiedzieć mi osobiście na to pytanie ponieważ Stowarzyszenie Integracyjne „Eurobeskidy”, którym mam zaszczyt kierować było głównym organizatorem tych zawodów (śmiech)…

Ciężko chwalić samego siebie, ale muszę przyznać, że zawsze staramy się robić zawody profesjonalnie wkładając w to wiele sił oraz przede wszystkim serca. Dla mnie osobiście najważniejszym wyznacznikiem, czy zawody były udane, czy też nie jest uśmiech zawodników. Jeżeli są zadowoleni to znaczy, że było dobrze!

Muszę jednak przyznać, że organizacja takiego przedsięwzięcia to wyczerpująca praca zarówno dla zarządu jak i wszystkich wolontariuszy. Trzeba to wszystko poukładać logistycznie, znaleźć sponsorów oraz ludzi dobrej woli, którzy rozumieją naszą ideę. Na szczęście mamy wokół siebie wiele dobrych instytucji oraz osób, które chcą nam pomagać.

 

No właśnie. W tym roku Stowarzyszenie Integracyjne „Eurobeskidy” obchodzi jubileusz 20-lecia działalności. Patronat oraz komitet honorowy, który wspiera Państwa w tym szczególnym roku może robić wrażenie?

 

Cieszy nas ta dobra zmiana! Osoby niepełnosprawne zasługują na swoje miejsce w życiu społecznym. Dlatego postanowiliśmy zaprosić do naszych obchodów ważne osoby w Państwie. Honorowy patronat na jubileuszem naszego stowarzyszenia mają: Wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Gliński, Wicepremier oraz Minister Rozwoju – Mateusz Morawiecki, Minister Sportu i Turystki – Witold Bańka, Minister Środowiska – Jan Szyszko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Krzysztof Michałkiewicz, który jest równocześnie pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz Wojewoda Śląski – Jarosław Wieczorek.

W tym znakomitym gronie jest również nasz wieloletni przyjaciel i honorowy członek stowarzyszenia – Stanisław Szwed, który jest przecież Wiceministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Cieszymy się, że tak ważne osoby w Państwie rozumieją los osób niepełnosprawnych. To pokazuje, że to co robimy ma sens. Dlatego z tego miejsca pragnę podziękować wszystkim, którzy objęli honorowy patronat nad naszym jubileuszem, a także licznej grupie parlamentarzystów, samorządowców i działaczy społecznych, którzy wchodzą w skład komitetu honorowego. To dla nas wielki zaszczyt…

 

Ważnym, żeby nie powiedzieć kluczowym elementem organizacji każdego przedsięwzięcia, które podejmuje Państwa Stowarzyszenie jest pozyskiwanie sponsorów…

 

Ale oczywiście! Bez ich wsparcia trudno byłoby zorganizować kolejne zawody, czy inicjatywy. Dlatego dziękuję wszystkim sponsorom i ludziom dobrej woli, którzy chcą z nami współpracować. Lista firm jest zawsze dostępna na naszej stronie internetowej, czy na banerach informujących o zawodach. Zawsze staramy się w obecności zawodników i widzów mówić o wszystkich naszych dobrodziejach dziękując za dobrą i owocną współpracę. Takie są fakty!

Ważne jest również wsparcie jednostek administracji rządowej, które są wyposażone w odpowiednie instrumenty prawne i mają aktywizować osoby niepełnosprawne z klucza. Dlatego współpracujemy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czy z lokalnym samorządem.

 

Trwają Igrzyska Paraolimpijskie w Rio więc siłą rzeczy musimy porozmawiać o sporcie? Jaka jest Pana ocena dotychczasowych zmagań naszych olimpijczyków?

 

Bardzo pozytywna! Jednak zawsze może być lepiej! Dlatego kibicując całej drużynie olimpijskiej dostrzegam zarówno plusy, jak i minusy. Ostatnio na naszym oficjalnym profilu w mediach społecznościowych pojawił się mój komentarz, w którym mówię, że Ci wszyscy olimpijczycy wyrastają z takich organizacji, klubów, czy stowarzyszeń, jak nasze „Eurobeskidy”.

Dlatego chcąc mieć odpowiednie sukcesy musimy wspierać inicjatywy oddolne. Jeżeli będziemy mieli zapewnione odpowiednie wsparcie to będziemy dostarczać Polsce olimpijczyków. To jest taki łańcuch. Niestety w przeszłości nie zawsze wszyscy to rozumieli, ale muszę tu z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że od pewnego czasu jest znacznie lepiej.

I to się potem przekłada na nasze sukcesy!

 

Jakie są zatem sportowe plany stowarzyszenia na najbliższe miesiące?

 

Jesteśmy świeżo po ogólnopolskich zawodach w tenisie stołowym. W listopadzie czeka nas duże przedsięwzięcie, jakim będzie XVI edycja Międzynarodowego Integracyjnego Turnieju Szachowego, na który już dziś wszystkich serdecznie zapraszam. W grudniu czeka nas III edycja Ogólnopolskich Beskidzkich zawodów w pływaniu. To są te konkretne plany na przyszłość!

Oczywiście nasi zawodnicy cały czas są w treningu, dzieci jak co roku jeżdżą na basen, a my pracujemy. Myślę, że będą też jeszcze jakieś niespodzianki. Zachęcam, aby śledzić nas w serwisach społecznościowych, gdzie publikowane są cykliczne komentarze oraz informacje... (uśmiech).

 

Dziękuję za rozmowę!

 

Ja również bardzo dziękuję i liczę na to, że będziemy mogli teraz częściej rozmawiać na temat inicjatyw naszego stowarzyszenia...


strzałka do góry