ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » 25-lecie PFRON oraz podsumowanie konkursu "Lider Dostępności"

25-lecie PFRON oraz podsumowanie konkursu "Lider Dostępności"


25-lecie PFRON oraz podsumowanie konkursu

W poniedziałek, 26 września odbyły się w Warszawie uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Stowarzyszenie Integracyjne „Eurobeskidy” reprezentował Prezes Stanisław Handerek, który gościł tego dnia m.in. w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie odbyło się podsumowanie konkursu „Lider Dostępności” oraz w Sejmie RP. Poniżej zamieszczamy obszerne fragmenty relacji z tych wyjątkowych i ważnych uroczystości (źródło: Prezydent.pl)

 

Miarą nowoczesnego państwa jest równe traktowanie wszystkich obywateli - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas gali konkursu „Lider Dostępności”, promującego rozwiązania architektoniczne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

 

Biuro Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich KPRP wspólnie z Fundacją Integracja zorganizowała w Pałacu Prezydenckim Galę wręczenia nagród w konkursie „Lider Dostępności” 2016. Gala była finałem I edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP, organizowanego przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich.

 

Prezydent podziękował laureatom i nominowanym w konkursie za to, że "tworzą nowoczesną Polskę". - Nowoczesną Polskę, na której mi ogromnie zależy - podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że nowoczesność, jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnościami, ma dwa wymiary: pierwszy to kwestia dostępności, czyli tego, że wszyscy mamy być równo traktowani. - Niezależnie od tego, czy w życiu przydarzył nam się trudny, czy wręcz tragiczny moment, który spowodował, że w jakimś sensie żyje nam się trudniej - mówił prezydent.

 

Podkreślił, że istniejące bariery muszą być usuwane. Zaznaczył, że nie chodzi jedynie o osoby z niepełnosprawnościami, ale także o ludzi starszych, którzy z wiekiem stają się mniej sprawni. - Naszym obowiązkiem jest usuwanie tych wszystkich przeszkód, które powodują, że te osoby mają trudniej w normalnym funkcjonowaniu - powiedział Andrzej Duda.

 

- Dostępność oznacza nowoczesność. Dzisiaj, z całą pewnością, wymiarem nowoczesności państwa jest to, czy jego instytucje, czy jego obiekty, zwłaszcza o charakterze publicznym, są powszechnie dostępne dla każdego obywatela, który chce skorzystać czy to z usług administracji publicznej, czy z jakichkolwiek usług. To także świadectwo nowoczesności firmy, czy ona jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami - powiedział prezydent.

Jak mówił, nowoczesność w tym rozumieniu to także wielkie świadectwo człowieczeństwa i empatii.

 

Prezydent zaznaczył, że mówiąc o konieczności usuwania barier, nie chodzi mu jedynie o decyzje polityków, ale także o prezesów firm, dyrektorów biur, miejsc, do których przychodzą obywatele, klienci.

 

Drugi wymiar nowoczesności państwa, o którym mówił Andrzej Duda, to wykorzystanie w sposób możliwie najlepszy zasobów tkwiących w osobach z niepełnosprawnościami.

 

- W Polsce jest cztery miliony osób dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnościami, około miliona osób jest dotknięta niepełnosprawnościami ruchowymi. Ale wśród tych osób 50 proc. to osoby, które są w wieku, który określa się mianem wieku produkcyjnego - zaznaczył prezydent. Dodał, że wszelkie bariery powinny być usuwane, by osoby te mogły w sposób swobodny dawać swoje zdolności innym.


strzałka do góry