ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Aktywni po pięćdziesiątce

Aktywni po pięćdziesiątce


Aktywni po pięćdziesiątce

W prowadzonym już szósty rok programie zajęć aktywizujących osoby po 50. roku życia uczestniczy już coraz szersze grono osób. Do dyspozycji mają różnorodne formy ćwiczeń i spotkań.

Cenią je zwłaszcza za to, że są dostosowane do wieku i możliwości fizycznych. Obserwujemy to m.in. na zajęciach gimnastyki pilates, które prowadzi trzy razy w tygodniu instruktorka Iwona Grzybowska. Uczestnicy zajęć ćwiczą pracowicie, bo już wiedzą, że warto, bo po tej gimnastyce mniej będą boleć kolana czy kręgosłup. A spacery nordic walking w grupie rówieśników czy partyjka szachów to też czysta przyjemność.

Namówienie osób po pięćdziesiątce do aktywności fizycznej nie zawsze jest łatwe. Instruktorom Eurobeskidów udaje się jednak zrobić to tak, że ćwiczenia dla zdrowia stały się nawykiem setek osób.

- Przede wszystkim dziękujemy naszej wspaniałej trenerce, bo uczymy się nie tylko ruchu, ale też właściwego oddechu i po tych zajęciach lepiej się ruszamy, czujemy się lżejsi, zgrabniejsi. Chce nam się żyć, nawet tańczyć! - mówi Wiesława Adamus z Łodygowic, a cała grupa z entuzjazmem przytakuje.

Podobnie jak wiele innych osób, panią Wiesławę do udziału skłoniły problemy zdrowotne. - One nie zawsze całkiem znikają, ale stają się o wiele mniej dokuczliwe - podkreślają chórem gimnastycy po pięćdziesiątce.

Pelagia Mrowiec do programu trafiła po zawale serca. - Ćwiczenia od okiem instruktora sprawiają, że czuję się bezpiecznie, bo wiem, że ćwiczę tak, jak jest to dla mnie najlepsze, nie obciążając zbytnio serca. Jeździmy też do Bielska-Białej na siłownię, na basen, chodzimy na wycieczki górskie. Biorę udział w tych zajęciach już trzeci rok i jestem bardzo zadowolona - mówi pani Pelagia, którą bardzo cieszy też "zgubionych" w tym czasie 12 kilogramów wagi.

- Spotykamy się już kolejny rok i mamy coraz większą grupę zainteresowanych takimi ćwiczeniami, które odciążają stawy, odciążają kręgosłup i są dostosowane do indywidualnej sprawności ćwiczącego. Od wiosny dochodzą do tego zajęcia nordic walking w terenie i chętnych też mamy sporo – przyznaje Iwona Grzybowska.

– Projekt "Aktywni 50 +" realizujemy w ramach programu "Aktywność fizyczna szansą na dłuższe życie mieszkańców z terenów wiejskich" dofinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Naszym partnerem jest PGE Energia Odnawialna SA. Oferujemy zajęcia pod okiem profesjonalnie przygotowanych trenerów od pięciu lat i mamy już sporo doświadczeń. Za tym, że są to dobre doświadczenia, najlepiej przemawia fakt, że nie brakuje uczestników, którzy kontynuują zajęcia w kolejnych edycjach, a coraz więcej mamy też chętnych, którzy zgłaszają się z różnych miejscowości całej Żywiecczyzny – zauważa Stanisław Handerek, prezes stowarzyszenia integracyjnego Eurobeskidy.

W tym roku projekt rusza już po raz kolejny i osoby po pięćdziesiątce mogą zapisać się na bezpłatne zajęcia ruchowe i rekreacyjne, szachowe oraz zajęcia tenisa stołowego w biurze stowarzyszenia w Łodygowicach.strzałka do góry