ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Spartakiada czyli integracja na sportowo

Spartakiada czyli integracja na sportowo


Spartakiada czyli integracja na sportowo

Dofinansowane ze środków:

Ministerstwo Sportu

Sponsor Główny:

PGE Energia Odnawialna

6 czerwca na rozległych terenach zielonych otaczających Dworek Góralski w Łodygowicach rozegrana została XIII Ogólnopolska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych oraz XIII Spartakiada Rodzinna – Od Juniora do Seniora, zorganizowana przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy.

To pierwsza impreza sportowa po długiej przerwie wynikającej z epidemii, dlatego niezbędnym było, aby wprowadzić pewne ograniczenia. Nie przeszkodziło to jednak w dobrej zabawie i aktywności od samego rana. Dzień tradycyjnie rozpoczęto od rywalizacji osób niepełnosprawnych. W tegorocznych konkurencjach wzięli udział nie tylko sympatycy oraz sportowcy Eurobeskidów, ale także podopieczni Stowarzyszenia Serce dla Serca z Bielska-Białej oraz Stowarzyszenia Dzieci Serc z Radziechów.

Jak podkreślali organizatorzy wydarzenie miało na celu nie tylko promocje sportu jako formy rehabilitacji, ale przede wszystkim integracji osób niepełnosprawnych.  Okazji ku temu było sporo. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w rzucie oszczepem, kręglach, biegu na 100m, rzucie piłką lekarską lub palantową. Oprócz dużej dawki aktywności organizatorzy zapewniali posiłek, pamiątkową koszulkę, a dla najlepszych puchary, dyplomy medale i nagrody.

Podczas ceremonii otwarcia i dekoracji zwycięzców nie zabrakło oczywiście przedstawicieli rządu, samorządów, sponsorów czy lokalnych działaczy. Organizatorom towarzyszyli Wiceminister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Baczyński, dyrektor śląskiego oddziału PFRON Jan Wroński oraz dyrektor PGE Energia Odnawialna oddział Porąbka-Żar Jakub Kliś.

Po południu przyszedł czas na zmagania tytułowych juniorów i seniorów. W Spartakiadzie Rodzinnej wzięła udział maksymalna liczba osób mogąca brać udział w imprezach masowych. Począwszy od dzieci, przez dorosłych, a kończąc na osobach po 50-tce. Nic, więc dziwnego, że w sportowych zmaganiach startowały całe rodziny – dzieci, rodzice i dziadkowie, którzy zagrzewali się nawzajem do walki.

Tutaj też na zwycięzców czekały nagrody. Upominki wręczali wiceminister Stanisław Szwed, wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk, Prodziekan ds. Studenckich ATH w Bielsku-Białej dr inż. Jacek Rysiński, dyrektor ZSM-E w Żywcu dr Bogusław Wyleciał, wiceprezes Dawid Tyc oraz członek zarządu SI Eurobeskidy Wojciech Barabasz.

Na zakończenie prezes SI Eurobeskidy Stanisław Handerek zaprosił wszystkich do rywalizacji za rok- Cieszę się, że byliście tu dzisiaj. Niestety ze względu na panującą sytuacje nie mogliśmy się spotkać w szerszym gronie. Jednak za rok kiedy Stowarzyszenie będzie obchodzić jubileusz 25-lecia mam nadzieję, że będzie nas mogło świętować nie 150, ale 1500 - podsumował.


strzałka do góry