ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Prezydent POLSKICH SPRAW…

Prezydent POLSKICH SPRAW…


Prezydent POLSKICH SPRAW…

12 lipca wybraliśmy Prezydenta Polski na kolejne pięć lat. Każda grupa społeczna niezależnie od statusu, poziomu wykształcenia, czy ukierunkowania szukała w swoich kandydatach tych cech i deklaracji, które były im najbliższe… Dlatego postanowiliśmy wziąć pod lupę ostatnie wypowiedzi i działania Prezydenta Andrzeja Dudy, które podejmował na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.

ANDRZEJ DUDA

„Niemożliwe nie istnieje. Taka jest dewiza tych, którzy poszli w sport, mimo niepełnosprawności, mimo tych pozornych – to bardzo mocno chcę podkreślić – ograniczeń. To właśnie niepełnosprawność nie istnieje – można byłoby tak powiedzieć. To właściwie mogłoby być hasło” – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas Gali Finałowej 1. Plebiscytu Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku 2019. Warto podkreślić, że to właśnie za kadencji obecnie urzędującego Prezydenta RP odbyła się pierwsza historyczna gala, która wyłoniła najlepszego sportowca w Polsce wśród osób niepełnosprawnych.

Ale nie tylko takie wydarzenia zapisały się w ostatniej kadencji Prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent osobiście włączył się w dialog na linii rząd – opiekunowie osób niepełnosprawnych podkreślając, że  [cyt.}: „Ci ludzie zasługują na opiekę ze strony państwa, a ci, którzy się nimi opiekują - zasługują na najwyższy szacunek. Rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci to bohaterowie, którym polskie państwo, tak jak każde państwo, winne jest ogromny szacunek…”

Efektem bezpośrednich działań Prezydenta było porozumienie, w którym zapisano m.in. podniesienie renty socjalnej do poziomu równego najniższej rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli do 1029,80 zł, corocznie waloryzowanych, dalszej realizacji programu Dostępność plus ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych, a także zobowiązanie do wprowadzenia i realizacji koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

W konsekwencji pod koniec minionego roku Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę o Funduszu Solidarnościowym, która zastąpiła Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Nowelizacja umożliwia rozszerzenie katalogu świadczeń, które będą z niego finansowane, o inne rodzaje wsparcia. Chodzi między innymi o trzynastą emeryturę i wszystkie dotychczasowe świadczenia, o które mogły się starać osoby niepełnosprawne.

Przed Prezydentem Andrzejem Dudą kolejne pięć lat pracy dla Polski i Polaków. Jako Stowarzyszenie Integracyjne „Eurobeskidy” życzymy Mu Bożego błogosławieństwa, zdrowia, pomyślności oraz ludzkiej życzliwości przy podejmowaniu ważnych i wiążących decyzji dla umiłowanej Rzeczypospolitej. Ufamy, że nadal będzie pamiętał o potrzebach i szeroko rozumianym wsparciu całego środowiska osób niepełnosprawnych.

 


strzałka do góry