Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy
ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS: 0000084269
Strona Główna » Aktualności » Jubileusz czas zacząć

Jubileusz czas zacząć


Jubileusz czas zacząć

W łodygowickim Zamku 11 marca konferencją prasową z udziałem gościa specjalnego – sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych Pawła Wdówika – rozpoczęły się tegoroczne obchody 25-lecia działalności Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.

W konferencji udział wzięli także m.in. poseł Kazimierz Matuszny, dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Chroszcz, dyrektor oddziału PFRON w Katowicach Jan Wroński, a wszystkich gości powitał prezes SI Eurobeskidy Stanisław Handerek, zaznaczając, że w czasie pandemii jubileuszowe uroczystości muszą być rozłożone na szereg mniejszych wydarzeń. 

Goście zaczęli od życzeń dla jubilatów, a dyr. Marcin Chroszcz przekazał prezesowi SI Eurobeskidy Stanisławowi Handerkowi list gratulacyjny wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza, który podkreślił, że w czasie ostatnich 25 lat mocno zmieniło się w Polsce podejście do problematyki niepełnosprawności, a także postrzeganie miejsca osób z niepełnosprawnością w społeczeństwie.

– W dużej mierze stało się to za sprawą zaangażowania podmiotów niepublicznych, takich jak Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy, pozostające niezmiennie aktywne i kreatywne w przełamywaniu barier międzyludzkich, integracji osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi, jak również w propagowaniu sportu i aktywnego wypoczynku jako formy rehabilitacji i zdrowego trybu życia. Wyrazy uznania należą się wszystkim wolontariuszom i pracownikom – pisał z uznaniem wicewojewoda Chrząszcz.

Serdeczne gratulacje złożył na ręce prezesa Handerka także dyr. Jan Wroński, dziękując za to, co dzięki inicjatywom podejmowanym przez Eurobeskidy od 25 lat dzieje się na Żywiecczyźnie. – Dzieje się bardzo dużo, a wydarzenia i imprezy sportowe odbywają się na szczeblu nie tylko lokalnym, ale także regionalnym, a nawet międzynarodowym, z udziałem zawodników z państw ościennych. Praca tutaj wykonana przynosi szczególnie dobre efekty i życzę takich przez następnych 25 lat! – mówił dyr. Wroński.

Od gratulacji rozpoczął swoje wystąpienie także wiceminister Wdówik, słowa uznania kierując zwłaszcza pod adresem prezesa Handerka. – To człowiek, który pokonał niepełnosprawność i ona w pewnym sensie stała się jego atutem. Przekuł ten trudny dar, jaki dostał od Pana Boga w coś, co przynosi pożytek nie tylko jemu, choć jemu może najmniej, ale innym ludziom. To jest coś, co chciałbym pokazać, żeby wszystkie osoby niepełnosprawne, które są załamane, przygnębione, mają poczucie, że ich życie straciło wszelki sens, umówiły się na krótką rozmowę z prezesem Handerkiem, a odzyskają wiarę w sens istnienia. Jest dla mnie wielkim zaszczytem być tu i też obserwować z daleka te działania, tę energię i uderzającą w każdym calu normalność – podkreślał min. Wdówik. – Chcę pogratulować tej postawy i tego, że jest pan też świadectwem dla ludzi. Myślę, że wielu pełnosprawnych patrzy z zazdrością na te działania i sukcesy. Życzę, żeby pan tak trzymał przez następnych 25 lat…

W swoim wystąpieniu min. Wdówik przedstawił też szczegóły najnowszych rozwiązań dotyczących osób niepełnosprawnych zawartych w przyjętej w lutym nowej rządowej strategii, zmieniającej podejście polityki państwa w tej dziedzinie. – Podstawą tego nowego spojrzenia jest założenie, że osoba niepełnosprawna jest obywatelem, który ma prawo uczestniczyć we wszystkich obszarach życia. Priorytety, które stanowią istotę tej strategii, dokładnie to pokazują: niezależne życie, dostępność, edukacja, praca, warunki życia i ochrona socjalna, zdrowie, budowanie świadomości na temat niepełnosprawności, koordynacja wszystkich działań, obejmująca też orzecznictwo o niepełnosprawności – mówił min. Wdówik.

Jak podkreślał, nowa strategia pokazuje, że są o wiele szersze cele i działania, niż tylko kwestia rehabilitowania i zatrudniania. - Proponujemy systemowe wprowadzenie usługi asystencji osobistej – i Eurobeskidy już w tym obszarze działają. Kolejnym priorytetem w niezależnym życiu jest rozwój mieszkalnictwa wspomaganego, a także odejście od molochów, domów na 600 czy 200 osób, które często bardziej przypominają więzienie, gdzie osoby niepełnosprawne są zamykane, niż pobyt w miejscu przyjaznym, przypominającym dom. W ich miejsce będą powstawać centra opiekuńczo-mieszkalne: małe, kilkunastoosobowe placówki – tłumaczył min. Wdówik.

Po konferencji min. Wdówik wraz z pozostałymi gośćmi zapoznał się z najnowszymi inicjatywami SI Eurobeskidy, a także odwiedził działające w Czechowicach-Dziedzicach warsztaty terapii zajęciowej, prowadzone przez stowarzyszenie Felicitas.Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na Newsletter. Zapisanie do newslettera jest jednoznaczne
z akceptacją regulaminu [zobacz].

Responsive Design
Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy Łodygowice
Valid XHTML | Valid CSS
Designed by Damian Suchonek
interstrony.net | System SOW
strzałka do góry