dodano: 2022-01-16
Mistrzostwa Świata w Siatkówce na Siedząco będziemy mogli oglądać dopiero w maju, jednak warto się zawczasu czegoś o tej dyscyplinie dowiedzieć. Poniżej zaprezentowanych jest 10 interesujących faktów o piłce siatkowej na siedząco, które powinieneś poznać:
1. Siatkówka na siedząco powstała w Holandii w 1956 roku jako połączenie siatkówki i sitzballu, niemieckiego sportu bez siatki, z zawodnikami siedzącymi. Została wprowadzona przez holenderski komitet sportowy, a pierwsze międzynarodowe zawody odbyły się w 1967 roku we Flensburgu, w Niemczech.
2. Początkowo „siatkówka na stojąco” (dla sportowców z niepełnosprawnością ruchową, w którą można grać na stojąco) pojawiła się na paraolimpiadzie w Toronto w 1976 roku jako sport pokazowy. Siatkówka na stojąco, wraz z siatkówką na siedząco, stała się oficjalnie częścią programu paraolimpijskiego w Arnhem 1980. Holandia zdobyła pierwszy złoty medal w siatkówce na siedząco, podczas gdy Izrael zdobył złoto w siatkówce na stojąco.
3. Siatkówka na stojąco została wycofana z programu paraolimpijskiego po Sydney 2000. Siatkówka na siedząco kobiet została dodana w Atenach 2004, a Chiny zdobyły pierwszy tytuł paraolimpijski.
4. Przepisy gry w siatkówkę na siedząco są zgodne z wersją FIVB dla osób pełnosprawnych z kilkoma modyfikacjami. Siatkówka na siedząco rozgrywana jest na mniejszym boisku (10 m x 6 m) i przy niższej siatce (1,15 m dla mężczyzn, 1,05 m dla kobiet). Rozgrywana jest w formacie best-of-five set, a seta wygrywa ten, kto pierwszy osiągnie 25 punktów (15 w piątym secie), mając co najmniej dwupunktowe prowadzenie. Każda drużyna ma prawo do trzech dotknięć piłki (oprócz legalnego bloku), zanim piłka musi przejść nad siatką. Kluczowym ruchem w ataku jest set i spike, w którym zawodnik ustawia swojego kolegę z drużyny, aby uderzył piłkę w pole przeciwnika.
5. Ważną zasadą w siatkówce na siedząco jest to, że zawodnicy muszą siedzieć, a ich tułów musi utrzymywać kontakt z podłożem podczas gry w piłkę. Zawodnicy ślizgają się po boisku używając swoich ramion, nie opuszczając pozycji siedzącej.
6. Klasyfikacja jest systemem w sportach para-sportowych, który zapewnia równe szanse dla sportowców z różnymi niepełnosprawnościami. W siatkówce na siedząco, sportowcy są zaliczani do dwóch klas sportowych – VS1 i VS2 (mniej upośledzeni) – w zależności od stopnia i wpływu na podstawowe funkcje w siatkówce na siedząco. Upośledzenie może dotyczyć zarówno kończyny górnej lub dolnej, jak i obu. W składzie drużyny może znajdować się do dwóch zawodników VS2.
7. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 odbędą się dwie imprezy medalowe, w których na podium stanie odpowiednio osiem drużyn męskich i żeńskich. W turnieju kobiet wystąpią: Brazylia, Kanada, Chiny, Włochy, Japonia, RPC, Rwanda i USA. W turnieju mężczyzn wystąpią: Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chiny, Egipt, Niemcy, Japonia, Iran i RPC.
8. Każda z drużyn ma na boisku sześciu zawodników. Libero koncentruje się na obronie i nosi inny strój niż pozostali koledzy z drużyny na boisku. Dba o to, aby piłka nie spadła w żadnej części boiska i nie może wykonać uderzenia w ataku.
9. Iran jest najbardziej utytułowanym krajem w męskiej siatkówce na siedząco na paraolimpiadzie z sześcioma złotymi medalami. Od Sydney 2000 r. w każdym meczu o złoty medal w siatkówce na siedząco mężczyzn mierzyli się z Bośnią i Hercegowiną. Chiny zdobyły trzy z czterech złotych medali od czasu wprowadzenia siatkówki na siedząco kobiet w Atenach w 2004 roku. Jednak USA zakończyło ich zwycięską passę, zdobywając złoto po raz pierwszy w Rio 2016.
10. Rwanda stała się pierwszą w historii kobiecą drużyną z Afryki Subsaharyjskiej, w każdej dyscyplinie sportowej, która weźmie udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio 2016. Zakwalifikowały się już do drugiej z rzędu paraolimpiady w Tokio 2020.
paraolimpic.org/news
fot. www.tehrantimes.com/ Wawro Photography