Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy powstało w 1996 roku z inicjatywy obecnego prezesa – Stanisława Handerka – i grupy osób, dla których priorytetowym celem była pomoc osobom niepełnosprawnym, by mogły normalnie żyć w społeczeństwie, dbać o swoje zdrowie, pracować, wypoczywać, uczestniczyć w życiu społecznym, kulturalnym.
Od 25 lat głównym celem jest przełamywanie barier międzyludzkich, integracja osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi poprzez propagowanie sportu i aktywnego wypoczynku jako form rehabilitacji i zdrowego trybu życia. Wydarzenia sportowe i systematyczna działalność treningowa, a także bezpośrednio powiązana z treningami oferta rehabilitacyjna złożyły się na podstawowy zakres pracy stowarzyszenia.
Obecnie SI Eurobeskidy prowadzi cztery sekcje sportowe osób niepełnosprawnych: podnoszenia ciężarów, tenisa stołowego, ogólnorozwojową, nordic walking i szachową. Jest organizatorem cyklicznych imprez sportowych o zasięgu ogólnopolskim, przeznaczonych dla sportowców niepełnosprawnych, a także zawodów o charakterze integracyjnym. Do stałych wydarzeń sportowych należą organizowane od wielu lat imprezy:
Ogólnopolskie Integracyjne Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc i Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, Międzynarodowy Integracyjny Turniej Szachowy, Ogólnopolski Integracyjny Turniej Szachowy, Ogólnopolska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych, Ogólnopolskie Integracyjne Beskidzkie Letnie Zawody w Pływaniu, Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych, Ogólnopolskie Integracyjne Beskidzkie Zimowe Zawody w Pływaniu i Świąteczny Ogólnopolski Integracyjny Turniej Szachowy. Na liście corocznych imprez sportowych znajdują się też otwarte ekstremalne półmaratony górskie, eventy sportowe, a także cieszące się dużym zainteresowaniem integracyjne ogólnopolskie spartakiady „Od juniora do seniora”.
Z roku na rok imprezy sportowe organizowane przez stowarzyszenie mają coraz szerszy zasięg i przyciągają sportowców z całej Polski, z kolei zawodnicy SI Eurobeskidy Łodygowice z powodzeniem startują w zawodach na terenie całego kraju.
Organizowane w pierwszych latach wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne z czasem ustąpiły pierwszeństwa prowadzonej na miejscu systematycznej pomocy, której w nowoczesnym gabinecie rehabilitacji udziela zespół fizjoterapeutów. Przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udało się uruchomić również nowatorski program „Aktywna rehabilitacja sposobem na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych”, z którego pod opieką lekarzy skorzystały już setki mieszkańców Łodygowic i całego regionu Podbeskidzia.
Rozwój sportu osób niepełnosprawnych był głównym celem działalności, ale w ciągu pierwszego ćwierćwiecza wokół tej podstawowej misji rozwinęło się szereg projektów i programów, które stały się dopełnieniem społecznych aspiracji środowiska skupionego wokół stowarzyszenia. Wiele inicjatyw było też odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, zmieniające się na przestrzeni lat. Należały do nich organizowane tylko w pierwszym okresie wakacyjne wyjazdy dla dzieci i całych rodzin, działania edukacyjne czy proekologiczne, festyny rodzinne. W późniejszych latach pojawiły się inicjatywy adresowane do seniorów, a także projekty organizowane z myślą o najmłodszych mieszkańcach, w tym programy nauki pływania.
Ważnym dopełnieniem prowadzonej działalności sportowej osób niepełnosprawnych stały się programy wspierające zawodników w odnalezieniu się na rynku pracy i podjęciu pracy zawodowej: „Beskidy na tak” i „Razem integrujemy Żywiecczyznę” czy realizowany obecnie program „Asystent osobisty”, dzięki któremu łatwiejsze jest bardziej samodzielne codzienne życie osoby niepełnosprawnej.
Po 25 latach działalności stowarzyszenie kontynuuje i rozwija podstawowe dziedziny swojej działalności: prowadzi sekcje sportowe dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, wzroku i słuchu, organizuje integracyjne wydarzenia sportowe i rekreacyjne, aktywizuje seniorów, umożliwia korzystanie z szerokiej oferty rehabilitacji czy nauki pływania, wspiera osoby niepełnosprawne w zwiększaniu swej samodzielności życiowej.
Nad całością bieżących inicjatyw i wydarzeń organizowanych przez Eurobeskidy czuwa zarząd Stowarzyszenia.
Obecnie SI Eurobeskidy rozpoczęło przygotowania do nowego wyzwania, jakim jest budowa w Łodygowicach ośrodka sportowo-rehabilitacyjno-rekreacyjnego – Centrum Integracji Rodzin. To będzie miejsce, w którym niepełnosprawni zawodnicy będą mogli kontynuować swoje treningi, korzystać z rehabilitacji, a także rekreacyjnie spędzać czas z rodziną.
Osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy zapraszamy do naszej siedziby.