Impulsem dla opracowania tego projektu były obserwacje negatywnych konsekwencji pandemii i niebezpiecznego zjawiska zamykania się starszych osób, ich rezygnacji z udziału w życiu społecznym, ograniczania kontaktów z otoczeniem. Chodziło o to, by zachęcić seniorów do dzielenia się z młodszym pokoleniem swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniami, a dzięki tej wymianie wzmacniać swoją pozycję w życiu społecznym.
Tak powstał zarys realizowanego przez SI Eurobeskidy projektu "W zdrowym ciele zdrowy duch", którego celem jest aktywizacja społeczna oraz promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia mieszkańców powiatu żywieckiego i bielskiego po 60. roku życia, dotkniętych negatywnymi skutkami społecznymi, wynikającymi ze stanu epidemii. Całość działań jest dofinansowana ze środków senioralnego programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Aktywni+” na lata 2021-2025.
Na program wyprowadzania seniorów ze stanu społecznej izolacji do aktywności i wspólnego spędzania czasu złożyły się bardzo zróżnicowane formy działania.
Poprawę zdrowia zapewnia cały blok zajęć ruchowych, dostosowanych do sprawności i możliwości seniorów. W ramach ogólnorozwojowej gimnastyki uczestnicy programu mogą poprawić ogólną kondycję. Są też zajęcia na świeżym powietrzu, na przykład spacery z elementami zabawy i rywalizacji, a także rekreacyjne zajęcia w wodzie, na pływalni „Aqua” w Bielsku-Białej.
Jest w programie wykład na temat sposobów uprawiania sportu, wyboru dyscyplin sportowych i tego, jak uprawiać sport w rodzinnym gronie, ale także przewidziane są zajęcia z gry w tenisa stołowego.
Okazji do otwierania się na otoczenie dostarcza przewidziana w projekcie wycieczka szlakiem beskidzkich atrakcji turystycznych. Organizatorzy zadbali, by nie brakowało okazji do spotkań w grupie i takie spotkania odbywają się w siedzibie SI Eurobeskidy.
Tym, co bardzo się spodobało seniorom, są warsztaty przyrodnicze, prowadzone w Łodygowicach, połączone z praktyczną nauką odpowiedniego doboru roślin, zasad ich sadzenia oraz pielęgnacji. Na grządkach w ogrodzie i na specjalnych wygodnych klombach wspólnie tworzą piękne kolorowe kompozycje kwiatów, a nawet warzyw i ziół, tworząc jednocześnie dla siebie i innych przyjazne miejsca do spotkań i integracji.
Bezpośrednim efektem realizacji programu będzie zapobieganie i przełamywanie marginalizacji seniorów, przełamywanie stereotypów na temat seniorów i starości oraz budowanie ich autorytetu, wspieranie aktywności ludzi starszych.
Organizowane spotkania przekonają seniorów, że mogą i powinni być w społeczeństwie aktywni i zaangażowani, zamiast tracić czas na bierne spędzanie czasu w samotności.