Przed pandemią tradycją stało się świętowanie, do którego SI Eurobeskidy zaprasza lokalną społeczność pod Pomnik Obrońców Ojczyzny na Placu Wolności w Łodygowicach. To okazja, by oddać hołd bohaterom, którzy w ciągu minionych stu lat, a także w czasach rozbiorów, walczyli o niepodległość Polski, dla niej cierpieli i oddawali życie.
Program obchodów z udziałem przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych dopełnia patriotyczny program muzyczny i poczęstunek połączony z promocją potraw z gęsiny. Szczególnie uroczysty charakter miały obchody zorganizowane w setną rocznicę odzyskania niepodległości, w 2018 r., a wiele znakomitych osobistości objęło je swoim honorowym patronatem:
Komitet honorowy:
Sponsor uroczystości:
Sponsorzy:
Ważnym punktem realizacji programu "Patriotyzm Jutra" stały się wydane przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy trzy tomy Historii Łodygowic.
W dwóch pierwszych tomach „Historii Łodygowic" ukazane zostały dzieje Państwa Łodygowickiego, historia Zamku w Łodygowicach, zwyczaje przodków. Książka zawiera również informacje z pól bitewnych, w tym z bitwy z czasów „potopu szwedzkiego” oraz interesujące historie o zbójach.
Tom trzeci, zatytułowany „Historia szkolnictwa na terenie Gminy Łodygowice”, poświęcony jest historii rozwoju oświaty na terenie byłego Państwa Łodygowickiego, gdzie szkolnictwo rozwijało się już od początków XVII wieku. W tym czasie istniała już parafia łodygowicka i Państwo Łodygowskie, należące wtedy do Jerzego księcia Zbarskiego. Pierwsze zapiski o szkole łodygowskiej i jej nauczycielu pochodzą z roku 1630. Była to szkoła parafialna, obejmująca najniższy szczebel edukacji, w której poza religią uczono pisania, czytania i rachunków. Dzięki tej szkole, mieszkańcy byli ludźmi stosunkowo światłymi, o rozbudzonych uczuciach patriotycznych. Świadczy o tym ich udział w walkach ze Szwedami w czasie "potopu szwedzkiego"(tom I). Szkoła parafialna przetrwała do wybudowania nowej szkoły, której projekt powstał prawdopodobnie już na początku XIX wieku.
Stowarzyszenie w ramach projektu wydało książkę „Historia Łodygowic” – Tom II" (Nakład publikacji i wydawnictwa 2 000 tys. szt. Propagowano publikację poprzez udostępnienie jej bibliotekom szkolnym w ramach realizacji ścieżki edukacji regionu.
II tom „Historii Łodygowice” w dużej mierze poświęcony jest życiu duchowemu na terenie Łodygowic i Państwa Łodygowskiego. W części historycznej poznajemy dzieje obu kościołów i parafii w Łodygowicach od czasów najdawniejszych do 1989 r. W artykułach problemowych przedstawione zostały dzieje reformacyjne na terenie Państwa Łodygowickiego. Natomiast w trzeciej części prezentowana jest sylwetka ks. Jana Marszałka, kapłana, który swoją postawą i pracą duszpasterską odcisnął wyraźne piętno na życie społeczno- moralnym i duchowym nie tylko parafii w Łodygowicach, ale całego regionu.
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Łodygowice w okresie od czerwca do grudnia 2007 r realizowało projekt Narodowego Centrum Kultury „Patriotyzm Jutra” „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Celem było ukazanie przeszłości i teraźniejszości gminy Łodygowice, kultywowanie tradycji, zwyczajów, obrzędów na tle styku różnych kultur.
Z realizacją owego zadania związany był szeroko rozumiany patriotyzm i krzewienie go wśród młodych obywateli. Przygotowywaliśmy wiele konkursów m.in.: konkurs fotograficzny, literacki, recytatorski, plastyczny oraz o nadleśnictwie, mających na celu propagowanie wiedzy z zakresu przeszłości i teraźniejszości gminy Łodygowice na tle regionu i kraju wśród dzieci i młodzieży.
Dzięki dużej determinacji członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Łodygowice oraz osób, które były zaangażowane przy realizacji projektu, udało się zrealizować zaplanowane rezultaty, a w niektórych tematach nawet zrealizować więcej. Świadczy o tym duża ilość nadesłanych prac konkursowych z różnych szkół, świetlic i indywidualnych zgłoszeń dzieci i młodzieży z terenu powiatu żywieckiego i bielskiego.
Stowarzyszenie w ramach projektu wydało pierwszy tom „Historii Łodygowic”. Propagowano publikacje wydawnictwa poprzez udostępnienie ich bibliotekom szkolnym w ramach realizacji ścieżki edukacji regionu. Opracowano przewodnik dotyczących zabytków m.in. architektury drewnianej ”Szlakiem beskidzkich zabytków”.
Publikacje medialne, współpraca z innymi gminami w regionie, miały na celu wymianę doświadczeń. Gmina Łodygowice podobnie jak wiele miejsc w naszym kraju posiada ciekawą, choć mało znaną mieszkańcom przeszłość. Tu znajduje się zabytek architektury drewnianej (kościół) oraz zamek z XVII wieku, a wokół niego obwarowania ziemne, które przetrwały do połowy XIX wieku. Ukazano białe plamy historii polskiej, w tym dzieje tutejszego dzielnego proboszcza, który na czele zbrojnego oddziału mieszkańców walczył ze Szwedami i wyruszył na odsiecz Jasnej Góry. Tutaj istnieje świadomość tradycji Górali Żywieckich. Te zdarzenia i dorobek kulturowy istnieje głęboko w świadomości i należy go kultywować tym bardziej, że Łodygowice są gminą na styku kultur. Przykład działań gminy Łodygowice zainspirował inne gminy do współpracy z innymi gminami i wymiany doświadczeń.
Przeprowadzono konkursy:
Zorganizowano wystawę nagrodzonych prac plastycznych, występy dziecięcych zespołów regionalnych oraz kiermasz wydawnictw Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w Żywcu.
Zorganizowano występy w Gminnym Ośrodku Kultury, który był partnerem projektu. Prezentowano repertuaru zespołów dziecięcych, regionalnych na terenie powiatu żywieckiego dla społeczności lokalnej i regionu podczas festynu w zespole parkowo-zamkowym w Łodygowicach: „Tańcem, muzyką i śpiewem rozsławiam moja małą Ojczyznę”. Uwieńczeniem projektu było podsumowanie konkursów i wręczenie nagród. Patronat historyczny nad programem objęły: Muzeum Miejskie w Żywcu, Muzeum w Oświęcimiu, Archiwum historyczne w Żywcu. Patronat medialny: Radio Katowice, Dziennik Zachodni i Głos Łodygowic.
„Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale – ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa”.