W sporcie osób niepełnosprawnych równie ważna jest jego funkcja zdrowotna i lecznicza, jak i związana z aktywnością sportową integracja niepełnosprawnych i pełnosprawnych członków społeczeństwa. Dlatego tak istotne jest dla zawodników niepełnosprawnych profesjonalne i wszechstronne wsparcie ich sportowej aktywności działaniami rehabilitacyjnymi, które z jednej strony podtrzymają efekty treningów, a z drugiej - pomogą zadbać o harmonijną poprawę kondycji całego organizmu.
Odnowa sportowa to szeroka gama zabiegów, które jednym służą one do relaksu oraz wypoczynku, innym do regeneracji i zwiększania wytrzymałości organizmu - te ostatnie zastosowania są doceniane w sporcie wyczynowym. Metody stosowane w odnowie sportowej wpływają pozytywnie na zdrowie i odporność. Stosuje się je, by wesprzeć naturalne procesy regeneracji organizmu, dzięki czemu pomagają usunąć skutki przemęczenia, odzyskać sprawność po urazie oraz szybciej wrócić do zdrowia i aktywności. Dlatego nasi zawodnicy bardzo cenią sobie odnowę biologiczną, gdzie poprzez wykorzystanie kilku gałęzi rehabilitacji można zoptymalizować proces powracania do sprawności po urazie lub utrzymać maksymalną sprawność.
Do każdego zawodnika podchodzi się indywidualnie, tworząc przeznaczony tylko dla niego plan działania, obejmujący wskazanie konkretnych zabiegów rehabilitacyjnych. Uczestnicy tych zajęć będą mogli skorzystać z zabiegów fizykoterapii czyli oddziaływania na organizm różnymi bodźcami fizycznymi: światłem, prądem elektrycznym, polem magnetycznym o niskiej częstotliwości, ultradźwiękami, niską temperaturą (krioterapia), a także laseroterapią biostymulacyjną.
Równolegle stosowana może być kinezyterapia indywidualna czyli aktywność ruchowa dostosowana do potrzeb zdrowotnych zawodnika. Będą to zajęcia ruchowe w zależności od stopnia dysfunkcji poprzez wykonywanie z pomocą terapeuty lub aktywna rehabilitacja bez zadań ruchowych, wykorzystująca nowoczesne metody rehabilitacji (PNF, NDT ,Bobath, trening stabilizacji centralnej i obwodowej.
Będą stosowane również masaże, które w sposób mechaniczny przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i więzadła stawowe, a także masaże w postaci zmian odruchowych, które wpływają również na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy, do narządów wewnętrznych włącznie. Jego klasyczna odmiana może być stosowana w różnego rodzaju schorzeniach, między innymi w chorobach skóry, schorzeniach układu krążenia, chorobach układu mięśniowego, nerwowego i chorobach narządu ruchu.
Dzięki takim zabiegom możliwe jest kształtowanie koordynacji ruchowej, zwiększenie funkcjonalności części ciała objętych dysfunkcją, wzmocnienie układu mięśniowego, a także nabycie umiejętności przebywania wśród ludzi, motywacji do prowadzenia aktywnego trybu życia, złagodzenie dolegliwości bólowych i przyspieszenie regeneracji.
Do tradycyjnych metod odnowy biologicznej należą masaże klasyczne i sportowe. Wśród nowatorskich metod odnowy biologicznej w sporcie proponujemy zabiegi korzystające z dobrodziejstw technologii i medycyny. W naszym gabinecie pozwala na to szeroki wybór specjalistycznego sprzętu, jak również wysokie kwalifikacje personelu. Dzięki temu dostępne są liczne zabiegi, a wśród nich:
To masaż uciskowy, poprawiający przepływ krwi i limfy, przyspieszający regenerację oraz stymulujący metabolizm i oczyszczanie organizmu z toksyn. Stosowany bezpośrednio po treningu zauważalnie skraca czas odpoczynku, a także działa rozluźniająco na napięte, zmęczone mięśnie.
Zastosowanie prądu o małej i średniej częstotliwości ma wiele odmian, które specjalista dobiera w zależności od potrzeb. Większość ma jednak podobne cele: rozszerzenie naczyń krwionośnych, pobudzenie metabolizmu komórkowego i układu nerwowego, a co za tym idzie - działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
To zabieg, który najlepiej sprawdza się przy leczeniu mikrouszkodzeń i zapobieganiu skutkom przeciążeń. Kiedy sportowiec skarży się na ból po treningu, szybka interwencja może zapobiec rozwojowi stanu zapalnego tkanek. Laser zadziała bowiem przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.
Podobnie jak laser niwelują stany zapalne i zmniejszają ból, ale dodatkowo obniżają napięcie mięśniowe i poprawiają krążenie. Wszystko dzięki temu, że wprowadzają tkanki w drgania, dając efekt mikromasażu. Sprawdzą się więc najlepiej tam, gdzie priorytetem jest rozluźnienie.
Terapia falą uderzeniową cechuje się wysoką skutecznością i krótkim czasem oczekiwania na rezultaty, co w przypadku profesjonalnych sportowców ma kluczowe znaczenie. Terapia zapewnia prosty, szybki i efektywny proces leczenia, dzięki czemu zawodnik w krótkim czasie może wrócić do aktywności fizycznej i kontynuować trening.
Celem zabiegów krioterapii miejscowej jest obniżenie temperatury skóry i tkanek głębiej położonych, zaś w zabiegach ogólnych oziębienie całego ustroju ze wszystkimi tego faktu następstwami fizjologicznymi.
To tylko niektóre z wymienionych metod stosowanych w gabinecie rehabilitacyjnym Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy. Odnowa sportowa sportowców to więcej niż same zabiegi. Istotny wpływ na bioregenerację mają także inne czynniki, takie jak odpowiednia dieta, nawodnienie, dostarczanie właściwych mikro- i makroelementów, ale również troska o psychikę poprzez różne metody relaksacji, ćwiczenia rozluźniające czy naukę panowania nad stresem.
Naszymi sportowcami zajmuje się doświadczony mgr fizjoterapii Jacek Kocur współpracujący z naszym Stowarzyszeniem od wielu lat oraz mgr Krystyna Ozimina, dla której sport jest największą pasją. W ostatnim czasie ukończyła kurs masażu sportowego oraz kurs kinesiotapingu i w dalszym ciągu podnosi swoje kwalifikacje.
Fizjoterapeuta:
mgr Jacek Kocur