dodano: 2022-09-02
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji po raz dwudziesty organizuje konkurs „Człowiek bez barier”. Wystartowały poszukiwania osób z niepełnosprawnością, które są aktywne na różnych polach, ale też bezinteresownie pomagają innym, a ich życie społeczne lub zawodowe oraz sposób radzenia sobie z niepełnosprawnością mogą być wzorem do naśladowania. Termin naboru zgłoszeń upływa 28 września 2022.
- Konkurs „Człowiek bez barier” to przedsięwzięcie, które promuje osoby z niepełnosprawnością, które są inspiracją, biorą los w swoje ręce, pokazując innym jak - mimo ograniczeń - można uczynić życie swoje i innych pełniejszym. Szukamy osób, które nie tylko same poradziły sobie, oswoiły własną niepełnosprawność, ale także wpierają i motywują swoim działaniem innych - wyjaśnia Joanna Krok ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są artyści, politycy, muzycy, działacze społeczni i sportowcy - jak choćby ubiegłoroczny zwycięzca - Mirosław Piesak, paraolimpijczyk z Bydgoszczy.
- Kandydata do konkursu może zgłosić każda osoba fizyczna lub prawna oraz organizacja posiadająca osobowość prawną. Chodzi o opis kandydata poparty dwiema rekomendacjami - wyjaśnia przedstawicielka stowarzyszenia. - Organizator konkursu dokonuje weryfikacji nadesłanych zgłoszeń pod kątem spełnienia kryteriów formalnych, a później wyłania 20 kandydatów, którzy zostaną zaprezentowani Kapitule Konkursu oraz wezmą udział w głosowaniach internetowych - tłumaczy.
Czym powinien się wyróżniać „Człowiek bez barier”?
- Różne są niepełnosprawności, różne są też dziedziny życia, w których spełniają się „ludzie bez barier” - przyznaje Joanna Krok. - Każda z tych kandydatur jest rozpatrywana indywidualnie - zaznacza. - Czasem, w zgłoszonym kandydacie kapitułę urzeka zaangażowanie społeczne, innym razem osiągnięcia sportowe, w jeszcze innym - determinacja z jaką swoje bariery pokonuje zgłoszona osoba - dodaje. - Ten projekt ma pokazać, że osoby z niepełnosprawnością nie tylko dobrze funkcjonują w społeczeństwie, ale potrafią również spełniać swoje marzenia… robią coś więcej… dla siebie i innych. Myślę, że w tym konkursie bardzo ważny jest właśnie ten element społeczny - podsumowuje przedstawicielka Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które organizuje konkurs.
Najtrudniejsze bariery nadal w głowach
- Jak przyznaje Joanna Krok, wciąż najtrudniejsze do pokonania bariery funkcjonują w głowach - i to zarówno osób, które muszą sobie na co dzień radzić z niepełnosprawnością, ale i osób pełnosprawnych - które nadal mają opory, aby dopuścić osoby z niepełnosprawnością do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, by zauważyć ich potrzeby, ale w taki sposób, aby osoby w niepełnosprawnością mogły się po prostu rozwijać.
W jubileuszowej edycji konkursu przyznana zostanie nagroda główna - tytuł „Człowieka bez barier”, trzy równorzędne wyróżnienia, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Osobowości Internetowej - dwie ostatnie wyłoni internetowe głosowanie na stronie niepełnosprawni.pl - głosowanie w październiku. Zgłoszenia kandydatów można przesyłać e-mailem na adres: czlowiekbb@integracja.org.
Po raz pierwszy przyznany zostanie również tytuł „Młodego Człowieka bez barier”, oraz nagroda specjalna - z racji jubileuszu - „Człowiek bez barier XX-lecia”. Gala finałowa konkursu zaplanowana jest na 6. grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie. Zgłoszenia kandydatów można przesyłać do 28 września.
Więcej informacji: http://www.niepelnosprawni.pl