dodano: 2024-04-10
Kto z nas nie grał w dzieciństwie w badmintona. Rozgrywany na pikniku, boisku czy w ogrodzie to nie tylko doskonała zabawa, ale i świetny sposób na poprawę sprawności. Sport, który może uprawiać każdy. Przekonuje o tym Fundacja Bartłomieja Mroza, która hasłem „Zaserwuj niepełnosprawności badmintona” od 2018 roku zachęca do aktywności na korcie.
Głównym celem Organizacji z Warszawy jest promocja i rozwój parabadmintona w Polsce. Fundacja regularnie oferuje treningi parabadmintona, organizuje wydarzenia sportowe oraz prowadzi warsztaty. - Jesteśmy Organizacją, która stara się wspierać i włączać społecznie. Prowadzimy zbiórki, parę lat temu pomagaliśmy zebrać środki na wózek sportowy dla zawodniczki, która aktualnie jest reprezentantką kadry narodowej. Wielokrotnie pomagaliśmy przy organizacji i współorganizowaliśmy turnieje i wydarzenia sportowe jak m.in. mistrzostwa Polski, narodowe dni badmintona. Nasza fundacja wspólnie z Akademią Badmintona w Warszawie w grudniu współorganizowała także turniej parabadmintona połączony z turniejem amatorów- w skrócie integracja, sport i zabawa w jednym – tłumaczy prezes fundacji Bartłomiej Mróz.
Edukacja stanowi obecnie jedno z głównych zadań realizowanych przez fundacje. - Podczas spotkań przedstawiamy najważniejsze zasady parabadmintona. Warsztaty organizujemy średnio 3 razy w roku. W ciągu 5-6 godzin uczestnicy mają możliwość bliżej poznać tą dyscyplinę i zwiększyć świadomość na temat sportu osób z niepełnosprawnościami – wskazuje Mróz. - Wielu uczestników ma obawy, nie wie jak się zachować przy pierwszej styczności, kontakcie z osobami niepełnosprawnymi, boją się, że mogą coś zrobić źle, wyrządzić krzywdę. My staramy się otworzyć im głowę i pokazać, że tak naprawdę to jest taki sam badminton, tylko z pewnymi modyfikacjami ułatwiającymi osobom niepełnosprawnym grę – dodaje.
Fundacja od kilku lat współpracuje z Polskim Komitetem Paralimpijskim. Jednym ze realizowanych działań jest projekt „Bądź aktywny”, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnością (również podopieczni fundacji) biorą udział w systematycznych zajęciach sekcji parabadmintona. - Od lipca ubiegłego roku do marca tego roku zrealizujemy 200 godzin treningowych. Generalnie nastawiamy się na rekreacje i aktywizacje poprzez sport. W sekcji „Bądź aktywny” mamy osoby początkujące i bardziej zaawansowane. Na zajęcia można dołączyć w każdym momencie, zacząć treningi od totalnego zera, rozwijać się, integrować i grać z bardziej doświadczonymi zawodnikami – mówi paralimpijczyk.
Dołączając do sekcji każdy znajdzie coś dla siebie. Instruktorzy dbają o to, aby każdy był w stanie wykorzystać swój potencjał i czuł się komfortowo podczas zajęć, niezależnie czy myśli o karierze sportowej czy dobrej zabawie i poprawie sprawności ruchowej. – Na zajęcia uczęszczają osoby, które mam nadzieję za 8-10 lat będą w stanie rywalizować na tym poziomie, na którym ja jestem w tym momencie – podkreśla Mróz. - Są też osoby nastawione typowo na rekreacje. Zapewniamy im możliwość rozwoju, ale nie ma z naszej strony żadnych nacisków typowo na wynik, gramy, bawimy się.
Na co dzień oprócz zajęć w ramach projektu „Bądź aktywny” Bartłomiej Mróz prowadzi też sekcje FBM Frost Warszawa, która liczy ok. 12 zawodników. W większości są to osoby poniżej 18 roku życia z Warszawy i okolic.
Osoby, które chcą dołączyć do sekcji mogą się skontaktować się mailowo: fundacjabartlomiejamroza@gmail.com lub telefonicznie pod numerem
530 427 393. W odpowiedzi na wiadomość zostanie przesłany formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić i przesłać wraz z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności.
Dokumenty te zostaną przekazane do Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, który zweryfikuje czy osoba spełnia odpowiednie warunki. Podstawowym wymogiem jest posiadanie niepełnosprawności ruchowej w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym.
fot. fb/Fundacja Bartłomieja Mroza