dodano: 2016-10-28
W siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki odbyło się posiedzenie Rady Sportu Osób Niepełnosprawnych, w której uczestniczył Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego "Eurobeskidy" Stanisław Handerek. W pracach Rady bierze udział 15 członków powołanych przez Ministra Sportu i Turystyki oraz zaproszeni specjaliści. Posiedzenie otworzyli Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jan Widera oraz przewodniczący Rady Osób Niepełnosprawnych, Poseł na Sejm RP Jacek Falfus.
- Sport paraolimpijski niczym się nie różni od sportu osób pełnosprawnych. Chciałbym podziękować reprezentantom Polski za fantastyczny występ w Rio de Janeiro. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie owocne – przywitał gości Wiceminister Sportu i Turystyki Jan Widera.
Pierwszym punktem posiedzenia było wystąpienie Prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Zaprezentował on podsumowanie występu reprezentacji Polski podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
Następnie przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki zaprezentowali plany działań resortu na rzecz wsparcia i upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych. Przedstawiono także członkom Rady informację dotyczącą porozumienia Ministra Sportu i Turystyki, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wśród zgłoszonych wniosków znalazły się ważne postulaty m.in. zapewnienia większych środków na sport powszechny, zwiększenia środków na trenerów i instruktorów oraz przeznaczenia większych kwot na zakup sprzętu sportowego.
Po posiedzeniu Prezes Stanisław Handerek podzielił się z nami swoimi uwagami: "Cieszę się, że Rada Sportu Osób Niepełnosprawnych dostrzega ważne problemy z jakimi boryka się nasze środowisko. Musimy dbać o rozwój sportu powszechnego - to jest bardzo istotna kwestia. Dlatego mam pełne przekonanie, że takie wnioski jak zwięszenie kwot dla trenerów, czy instruktorów oraz podniesienie kwot na zakup sprzetu sportowego są słuszne. Musimy pamiętać o sporcie powszechnym, który zajmuje bardzo ważne miejsce w środowiskach, w których działamy" - podsumował prezes.
Rada jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego ds. kultury fizycznej i sportu. Do głównych zadań Rady należy m.in. opracowywanie propozycji kierunków rozwoju sportu osób niepełnosprawnych, inicjowanie działań, wspieranie i promowanie nowych propozycji zadań w sporcie osób niepełnosprawnych oraz przekazywanie kierownictwu Ministerstwa własnych opracowań i opinii oraz wniosków w sprawach związanych ze sportem osób niepełnosprawnych.
źródło: fragmenty relacji MSiT