dodano: 2023-08-13
Impreza odbyła się w sobotę, 12 sierpnia przy zamku w Łodygowicach. W programie wydarzenia znalazły się zawody sportowe w trzech konkurencjach, konkurs historyczny, obiad i atrakcje dla najmłodszych. Głównym celem eventu było upamiętnienie 103.rocznicy Bitwy Warszawskiej.
- 12 sierpnia 1920 roku rozpoczęła się ważna bitwa, w której Polacy, niespełna dwa lata po odzyskaniu niepodległości musieli stawić czoła bolszewikom. Gdyby nie to zwycięstwo to prawdopodobnie Polski dzisiaj by nie było, a Europę zalaliby komuniści i bolszewicy. Dlatego musimy o tym pamiętać i mieć świadomość, że ta wolność nie jest nam dana raz na zawsze – zaznaczał podczas rozpoczęcia prezes Stowarzyszenia Stanisław Handerek.
Integracyjny Event Sportowy to jedna z tych imprez podczas których można aktywnie spędzić czas z bliskimi. Jest to także inicjatywa, która łączy sport i patriotyzm.
- Cieszę się, że Stowarzyszenie potrafi połączyć te niezwykle ważne rzeczywistości, z jednej strony współzawodnictwo sportowe, radość ze sportu i dobrej rywalizacji, z drugiej strony biesiada, integracja z drugim człowiekiem, a w trakcie tych spotkań możliwość rozmowy o historii naszej ojczyzny. Żebyśmy nie zapomnieli, że możemy tutaj być właśnie dzięki wielu pokoleniom Polaków, którzy oddali życie za naszą ojczyznę – mówił Poseł na Sejm Przemysław Drabek.
Na niezwykłą idee imprezy wskazywał także wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk - Pragnę podziękować za tą niezwykłą inicjatywę. To nie tylko integracja przez sport, integracja międzypokoleniowa, ale przede wszystkim świadomość historyczna przekazywana młodemu pokoleniu.
Podczas rozpoczęcia przy łodygowickim zamku pojawili się także komendant Policji w Żywcu Krzysztof Czaja, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej Paweł Górny, wiceprezes Stowarzyszenie Wojciech Łatanik i dr Bogusław Wyleciał, sędzia główny zawodów, który objaśnił zasady poszczególnych konkurencji.
Popołudniu zaczęła się sportowa rywalizacja. Pogoda dopisała, tak samo nastroje uczestników, którzy mieli do wyboru konkurencję kręgli, rzut do celu lub bieg na 50 metrów. Każdy uczestnik otrzymał medal, dyplom i obiad. Do najlepszych trafiły nagrody. Zwycięzcom podczas dekoracji gratulowali m.in. Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz Komendant Policji w Bielsku-Białej Krzysztof Herzyk oraz dyrektor PFRON Oddział Śląski Jan Wroński.
Uhonorowani zostali nie tylko najlepsi zawodnicy, ale również organizator wydarzenia, który otrzymał od oficjeli znaczki pocztowe upamiętniające Powstania Śląskie - Wszystko to co dzieje się tutaj jest dzięki prezesowi Stanisławowi Handerkowi. Chciałbym panu podziękować, robi pan wspaniałe rzeczy. Dzieje się to non stop, bo te akcje i te spotkania odbywają się naprawdę bardzo często – podkreślał wicewojewoda.
Oprócz sporej dawki aktywności wszyscy, którzy ukończyli 4 klasę SP i tego dnia zjawili się przy zamku w Łodygowicach mogli wziąć udział w konkursie historycznym z nagrodami. Zakres tematyczny dotyczył walki o niepodległość Polski czyli okresu 1914-1922. Test składał się z 5 pytań. Każda prawidłowa odpowiedź była nagradzana. Im więcej dobrych odpowiedzi, tym lepsze nagrody. – Super sprawa, udało mi się odpowiedzieć na trzy pytania, chociaż przyznam, że nie było łatwo. Powtórzę trochę historii i w przyszłym roku mam nadzieję na lepszy rezultat – przyznała jedna z uczestniczek.
Na tym jednak atrakcję się nie kończyły. Zadowoleni byli w szczególności najmłodsi, dla których przygotowano dmuchańce oraz zabawę w pianie.
Patronat honorowy nad imprezą objął Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.
Imprezę dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorami wydarzenia byli: Mixpol, Prosperplast, Piekarnia Hałat, Elmontaż, ZPM Hańderek, ESOX Industrial Automation oraz Ustronianka.