dodano: 2023-10-23
W tym roku Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy będzie świętować tradycyjnie i aktywnie. Zbliżające się wydarzenie pn. "Niepełnosprawni Sportowcy dla Niepodległej" to kontynuacja organizowanych od wielu lat obchodów Narodowego Święta Niepodległości, jednak w nowej formie.
Wydarzenie, które odbędzie sie we czwartek 09 listopada 2023 r. łączy dwie szlachetne idee: sport osób niepełnosprawnych i patriotyzm. Jego istotą jest nie tylko upamiętnienie bohaterów walczących w obronie naszej ojczyzny, ale również włączenie sportowców z niepełnosprawnościami w inicjatywy społeczne.
To sposób na docenienie ich wkładu w budowanie postaw wytrwałości, poświęcenia i ciężkiej pracy poprzez swoją aktywność w sporcie, w szczególności dzięki osiąganym sukcesom w kraju i zagranicą. Wielu sportowców z niepełnosprawnościami stanowi uosobienie właśnie tych wartości, którymi kierowali się ojcowie niepodległości.
Zawodnicy z dysfunkcjami nierzadko stają się dla innych źródłem inspiracji. Swoją postawą zachęcają do aktywności sportowej, a społeczeństwo usportowione to przede wszystkim społeczeństwo zdrowsze, bardziej aktywne i samodzielne. Niepełnosprawni sportowcy codziennie przełamują bariery. Sport odgrywa w ich życiu szczególną rolę, jest nie tylko pasją, ale formą rehabilitacji, która pomaga w pełniejszym udziale w życiu społecznych. Dzięki lepszej sprawności mogą oni aktywnie działać, pracować i mieć swój wkład w poprawę sytuacji w kraju.
PROGRAM WYDARZENIA „Niepełnosprawni Sportowcy dla Niepodległej”
12:00 – zbiórka uczestników przemarszu, sportowców oraz zaproszonych gości pod zespołem zamkowo-parkowym w Łodygowicach ul. Królowej Jadwigi 6
12:15 – przemarsz na Plac Wolności 5 w Łodygowicach
W przemarszu biorą udział poczty sztandarowe, kompania honorowa Wojska Polskiego, orkiestra dęta, sportowcy oraz zaproszeni goście, uczestnicy obchodów.
12:30-13:45 - uroczyste obchody Święta Niepodległości przy pomniku „Obrońcom Ojczyzny – Polacy”
· Przywitanie gości
· Odśpiewanie hymnu
· Odczytanie Apelu Poległych
· Złożenie kwiatów
· Salwa honorowa
· Odśpiewanie dwóch pieśni („Śpij kolego”, „My Pierwsza Brygada”)