dodano: 2023-10-24
Uroczyste obchody Święta Niepodległości w działaniach Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy to już wieloletnia tradycja. W tym roku po raz kolejny niepełnosprawni sportowcy oddadzą hołd obrońcom Ojczyzny. – Na tym patriotycznym charakterze naszej pracy na rzecz niepełnosprawnych zawsze nam zależało, a świętowanie jest też bardzo dobrą okazją do integracji i do pokazania, że wszyscy czujemy się za Ojczyznę odpowiedzialni – mówi prezes Eurobeskidów Stanisław Handerek.
Dlatego wspólne oddanie hołdu walczącym o niepodległość Polski to stały punkt w programie działań stowarzyszenia. Wśród uczestników są członkowie Eurobeskidów: zawodnicy, trenerzy oraz beneficjenci realizowanych przez stowarzyszenie programów dla seniorów. Wraz z nimi udział w uroczystościach biorą liczni goście: parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz instytucji i organizacji społecznych oraz ludzie w mundurach: żołnierze, policjanci, strażacy. Pod łodygowickim pomnikiem są wojskowe sztandary, kompania honorowa 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, werble, żołnierskie pieśni, modlitwa i kwiaty oraz znicze.
Co roku wracają też wspomnienia wydarzeń sprzed stu lat, kiedy po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy i po czasach zaborów ziściły się marzenia Polaków. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie. O to walczyły i modliły się pokolenia. Radość z odzyskanej niepodległości była wielka.
– Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni... Ale ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami – mówił prowadzący jedną z uroczystości pod łodygowickim pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny – Polacy”.
Jak zaznacza prezes Handerek, to patriotyczne zaangażowanie nie jest jakimś dodatkiem do zasadniczej działalności sportowej w środowisku osób niepełnosprawnych, ale ważnym zobowiązaniem, które przyjęte zostało już na samym początku istnienia stowarzyszenia, kiedy ponad 25 lat temu tworzony był statut Eurobeskidów. To w tym dokumencie znalazł się zapis, że jednym z celów będzie realizacja hasła: „Bóg – Honor – Ojczyzna”.
Dlatego pamięć o bohaterach mobilizowała członków SI Eurobeskidy, by dać wyraz szacunku dla nich i zachęcać do tego innych. Te działania przyjmowały różne formy. Przejawiały się m.in. poprzez publikacje przybliżające historię małej Ojczyzny, a także wydawane przewodniki turystyczno-krajoznawcze po regionie, prezentujące najcenniejsze i najciekawsze obiekty oraz zabytki, które warto poznać.
Wychowaniu patriotycznemu służyły też listopadowe uroczystości Święta Niepodległości. Pierwsze obchody były skromne, ale z czasem miały coraz większą rangę i bogatszą oprawę. Szczególnie uroczysty przebieg miała uroczystość odbywająca się w setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski, z historyczną prelekcją i koncertem patriotycznym. Ważne było także przywracanie dawnych tradycji listopadowego świętowania związanego z patronem tego dnia - św. Marcinem i zwyczajów nakazujących, by na stołach pojawiała się zapominana dziś gęsina.
– Przywiązujemy do obchodów Święta Niepodległości dużą wagę, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że to nasze świadectwo jest też elementem wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu. I cieszymy się, że w ostatnich latach uczestniczą w tych obchodach również młodzi mieszkańcy regionu, uczniowie żywieckich szkół i klas mundurowych – dodaje prezes Handerek. – Razem, jako przedstawiciele różnych środowisk, wyruszamy spod łodygowickiego Zamku i idziemy w uroczystym przemarszu pod pomnik na placu Wolności. Razem składamy biało-czerwone kwiaty i znicze, potwierdzając, że Niepodległa to nasza wspólna sprawa…