dodano: 2024-01-16
Blisko 2000 uczestników zawodów i projektów, 13 imprez sportowych i 8 programów dla seniorów, niepełnosprawnych i dzieci – oto krótkie podsumowanie działań Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy w 2023 roku.
- Rok 2023 był bardzo intensywny. O naszym Stowarzyszeniu można było usłyszeć w Radiu Katowice, Radiu Bielsko, a nawet w regionalnej telewizji TVP 3 Katowice, a to za sprawą imprez, projektów i zajęć dla niepełnosprawnych, dzieci, seniorów. Cała ekipa Eurobeskidów miała pełne ręce roboty, szczególnie w sezonie letnim. W weekendy organizowaliśmy liczne zawody sportowe, a soboty wolne od eventów poświęcaliśmy na porządki na naszej działce przy ul. Kasztanowej, tam powstanie Centrum Integracji Rodzin czyli kolejny ogromny projekt Stowarzyszenia – podkreśla prezes Stanisław Handerek.
Pierwsze programy ruszyły już w styczniu. Wtedy rozpoczęły się zajęcia sportowe dla osób po 50-tce w ramach całorocznego projektu „Żyj na Sportowo”. W VII edycji tego programu uczestnicy korzystali z zajęć gimnastycznych, zajęć na pływalni, tenisa stołowego oraz nordic walking. Od początku roku trenowali także zawodnicy naszych sekcji sportowych w ciężarach, szachach, w tenisie stołowym oraz nowo utworzonej sekcji ogólnorozwojowej. Inną nowością jaką Stowarzyszeniu udało się wdrożyć w ubiegłym roku była sekcja nordic walking – ta jednak, ze względu na pogodę, treningi rozpoczęła dopiero na wiosnę. Na wsparcie w codziennych obowiązkach już od stycznia mogło liczyć kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych, którym została zapewniona pomoc wykwalifikowanych asystentów w ramach programu „Asystent osobisty”.
W lutym przyszedł czas na pierwszy turniej z cyklu grand prix, były to zarazem pierwsze mniejsze zawody zorganizowane przez Eurobeskidy w 2023 r. Pomimo trudnych warunków pogodowych do Łodygowic dotarła spora grupa szachistów.
Pod koniec marca oczy wszystkich miłośników ciężarów były skierowane na ponad setkę siłaczy, którzy w Bielsku-Białej wzięli udział w ogólnopolskich zawodach w wyciskaniu sztangi leżąc połączonych z mistrzostwami Śląska. Ostatni marcowy weekend przysporzył zawodnikom wiele sportowych emocji i nowych rekordów życiowych.
W marcu pełne ręce roboty mieli nasi rehabilitanci, bowiem ruszyła kolejna edycja programu „Aktywna rehabilitacja” skierowana do osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Początkiem tego miesiąca rozpoczęliśmy także kolejną edycję bezpłatnych zajęć nauki pływania "Umiem Pływać" dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.
Kwiecień powitał przyjaźnie uczestników programu „W zdrowym ciele, zdrowy duch – Aktywność 60 plus”, którzy wiosną rozpoczęli zajęcia sportowo-rekreacyjne, spotkania z dietetykiem oraz warsztaty przyrodnicze i pszczelarskie na naszej działce w Łodygowicach. Na seniorów czekały również inne atrakcje takie jak wycieczka do Krakowa, dożynki oraz piknik miodowo-ziołowy, trudno więc było się nudzić.
Na wiosnę tradycyjnie powróciliśmy do pracy na naszej działce przy ul. Kasztanowej w Łodygowicach, na której powstanie Centrum Integracji Rodzin (CIR) – pierwszy taki ośrodek w województwie śląskim. Konsultacje z projektantami, specjalistami, przygotowywanie dokumentacji pod pozwolenie oraz niezliczone godziny porządkowania terenu pod budowę – tak wyglądała zaledwie część działań, które przybliżyły nas do upragnionego celu w 2023 roku.
W maju przyszedł czas na Wiosenny Integracyjny Turniej Szachowy, na który co roku przyjeżdżają zawodnicy z całej Polski. Szachiści przez tydzień walczyli w Węgierskiej Górce o tytuł mistrza.
Początkiem czerwca tradycyjnie w Łodygowicach odbyły się dwie imprezy spartakiada dla osób niepełnosprawnych oraz spartakiada rodzinna – od juniora do seniora. Dzieci, rodzice, dziadkowie, osoby z niepełnosprawnościami – wszyscy mieli okazję zmierzyć się w konkurencjach sportowych. Było wiele radości, aktywności, dobrego jedzenia i oczywiście sporo nagród.
W lipcu również nie obyło się bez imprezy organizowanej prze Eurobeskidy. Ponad 200 biegaczy i kijkowiczów wystartowało w Ekstremalnym biegu górskim oraz rajdzie nordic walking w Wilkowicach. Ogromna dawka pozytywnej energii i jeszcze większa duma z pokonania każdego kilometra na trasie towarzyszyła każdemu uczestnikowi i słusznie, bo trasa na Czupel do najłatwiejszych nie należała.
W przerwach między imprezami nadal prowadziliśmy liczne zajęcia sportowe i integracyjne. W wakacje swoją ofertę wzbogaciliśmy o nowy projekt „Dbamy o Pszczoły – Chronimy Środowisko” skierowany zarówno do dzieci jak i dorosłych. Warsztaty pszczelarskie i fascynujące zajęcia, na których odkrywano otaczającą nas przyrodę zgromadziły liczną grupę fanów, którzy chętnie wracali na spotkania.
W sierpniu przy zamku w Łodygowicach rozbrzmiały patriotyczne pieśni z okazji kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i upamiętniającego ją integracyjnego eventu sportowego. Po raz kolejny połączyliśmy sport i patriotyzm zapraszając całe rodziny oraz osoby niepełnosprawne do aktywnego uczczenia pamięci bohaterów walczących w jednej z najważniejszych bitew w historii Europy. Były konkurencje sportowe, konkurs historyczny i atrakcje dla najmłodszych, dobra zabawa była więc gwarantowana.
We wrześniu czekało na nas jeszcze więcej wyzwań, bo oprócz realizowanych projektów zorganizowaliśmy dwie kilkudniowe imprezy. W pierwszy weekend września w Bielsku-Białej został rozegrany XXII Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych. W zawodach wystartowali zawodnicy z całego kraju, a nasz turniej miał okazję przejść do historii UBB jako pierwsza impreza sportowa zorganizowana w hali Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego (wcześniej było to Akademia Techniczno-Humanistyczna).
Na drugie wrześniowe wydarzenie zaprosiliśmy szachistów. Jubileuszowy XX Międzynarodowy Integracyjny Turniej Szachowy odbył się w Bielsku-Białej w dniach 17-24 września. W imprezie wystartowała ponad setka zawodników z Polski, Słowacji i Stanów Zjednoczonych.
Październik także rozpoczęliśmy aktywnie i integracyjnie. W sobotę, 7 października w Łodygowicach zorganizowaliśmy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Łodygowice, w którym rywalizowali wszyscy począwszy od dzieci, młodzież, osoby dorosłe pełno- i niepełnosprawne, a na seniorach kończąc.
Tydzień później, jak co roku w drugą sobotę października wystartowaliśmy z Ekstremalnym Półmaratonem Górskim o Puchar Starosty Powiatu Żywieckiego. Ponad 200 biegaczy pokonało 22 km trasę na szczyt Skrzycznego i z powrotem w walce o puchary i nagrody. Jedni dystans pokonywali bez trudu, inni przekraczali metę oblani potem łapiąc powietrze, jednak wszyscy bezpiecznie dotarli do celu.
W listopadzie jak co roku Stowarzyszenie zorganizowało obchody Święta Niepodległości, jednak w tym roku pn. „Niepełnosprawni Sportowcy dla Niepodległej”. Huczne uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów połączono z I Integracyjną Galą Sportu. Było to wydarzenie bezprecedensowe, ponieważ stało się okazją, by godnie uczcić Święto Niepodległości i 105. rocznicę odrodzenia wolnej Polski, a jednocześnie pokazać osoby niepełnosprawne jako pełnoprawnego uczestnika tej rzeczywistości.
Początkiem grudnia tradycyjnie nie mogło zabraknąć spotkania ze świętym Mikołajem w Szczyrku. Ponad setka uczestników zimowych zawodów w pływaniu z uśmiechem odbierała paczki ze słodkościami, a najlepsi pływacy mogli się dodatkowo cieszyć z wywalczonych nagród.
Kalendarz imprez Eurobeskidów w 2023 roku zamknął Świąteczny Turniej Szachowy, który zgromadził rekordową liczbę młodych miłośników królewskiej gry. Po 9 rundach zmagań przy szachownicy zostali nagrodzeni nie tylko zwycięzcy grudniowego turnieju, ale również najlepsi spośród startujących w cyklu VIII turniejów grand prix w szachach rozegranych w okresie od lutego do listopada.
W ubiegłym roku udało się zrobić naprawdę wiele, ale przed nami kolejne wyzwania. Z pewnością nie brak nam motywacji. Niestety chęci nie wystarczą, na realizację tych inicjatyw potrzebne są środki.
Jednym ze sposobów w jaki możesz wesprzeć to co robimy jest przekazanie 1,5% w zeznaniu podatkowym. To nic nie kosztuje, a dla nas znaczy naprawdę wiele. Wystarczy, że w odpowiedniej kolumnie wpiszesz nasz numer KRS.