dodano: 2023-11-08
Czym jest dla współczesnych Święto 11-tego listopada? Czy tylko dniem wolnym od pracy, czy czymś więcej? Jak w kontekście czasów współczesnych rozumiemy słowa niepodległość, suwerenność, niezawisłość? Czy są one dla nas czymś obcym, odległym, czy mają dziś jakiekolwiek znaczenie? Niestety współczesny świat nie daje nam żadnych podstaw, aby jednoznacznie odpowiedzieć na wyżej zadane pytania. Do nas należy wybór co z nimi zrobimy? Czy drzemią w nas jeszcze pokłady patriotyzmu?
Niestety obserwując zachowania ludzi młodych nasuwa się coraz więcej wątpliwości. Współczesny świat nie wymaga budowania tożsamości narodowej opartej na historii, wierze i tradycji. Lewicowo - liberalne środowiska starają się bowiem piętnować polską tożsamość i kulturę, która od wieków wzrastała na wartościach chrześcijańskich. Dlatego na wszelkie możliwe sposoby należy nam przypominać o bogatych dziejach ojczyzny wśród, których święto 11 listopada posiada szczególną wymowę i znaczenie. Na tego typu wyzwania od lat odpowiada łodygowickie stowarzyszenie „Eurobeskidy”, które buduje poczucie lokalnego patriotyzmu wśród ludzi młodych. O takim zaangażowaniu świadczą m.in. kolejne edycje „Historii Łodygowic”, które stanowią znakomitą lekturę determinującą bliższe poznanie naszej pięknej gminy. Już na łamach tego wydania pisaliśmy, że niebawem ukaże się kolejna edycja, która niemal w całości będzie poświęcona historii oświaty rozwijającej się na poziomie Łodygowic i okolic. To tylko niektóre sposoby budowania postaw patriotycznych, jakich podejmuje się stowarzyszenie. Zarówno dla jego członków jak i znakomitej większości mieszkańców Łodygowic, święto 11 listopada ma dziś wyjątkowe historyczno – edukacyjne znaczenie. Aby to podkreślić trudno nie odwoływać się do wydarzeń z listopada 1918 roku, które ukształtowały także i obecny obraz (wolnej) Polski.
Narodowe Święto Niepodległości, obchodzimy co roku upamiętniając dzień 11 listopada 1918 roku, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski. Tego dnia oficjalnie po 123 latach niewoli pod zaborami Rosji, Prus i Austrii odzyskaliśmy suwerenność i niepodległość naszego narodu. Dziś jest to jedna z najważniejszych uroczystości państwowych w Polsce. Powszechnie Święto Niepodległości było celebrowane od 1920 r. Po agresji hitlerowskich Niemiec zostało oficjalnie zniesione choć mimo to było w dalszym ciągu tajnie obchodzone. Niebawem po zakończeniu II Wojny Światowej w 1945 roku zostało zastąpione świętem, obchodzonym przez dyktaturę Polski Ludowej, jakim było ogłoszenie Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z 1944 roku, które praktycznie wprowadziło ustrój komunistyczny w kraju. W pierwotnym kształcie Święto Niepodległości zostało przywrócono dopiero po przemianach ustrojowych w 1989 roku. Od 25 lat Święto 11 listopada znów obchodzone jest wyjątkowo uroczyście, a teatrem głównych obchodów jest plac Piłsudskiego, na którym, jak w czasach II Rzeczypospolitej, odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych.
Dla wielu Polaków to dzień zadumy nad historią oraz doskonała okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych. Jest rzeczą niezwykle istotną, aby takie podejście ewoluowało wśród ludzi młodych, którzy są najbardziej narażeni na zanik polskiej historii oraz tradycji. To ważne, że świadkowie defilad wojskowych wymachują flagami czy zakładają różnego rodzaju kapelusze w barwach biało-czerwonych. Niezwykle budujący jest również fakt, że wielu katolików uczestniczy tego dnia w mszach za ojczyznę (również w Łodygowicach). W kontekście tego bezprecedensowego święta często przywoływane są słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego także i my jako redakcja „Głosu Łodygowic” ośmielamy się z dumą cytować:
Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.
Warszawa, listopad 1918 roku – Józef Piłsudski
( przemówienie: J. Piłsudski, Odezwy i dekrety, Ligatur 2008)