dodano: 2022-03-30
W hotelu Dębowiec w Bielsku-Białej odbyły się XIX Ogólnopolskie Zawody Integracyjne w Wyciskaniu Sztangi Leżąc oraz VIII Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym.
Organizatorem było Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy, a swoim patronatem wydarzenie objęli: Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego i prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Zawody dofinansowane ze środków: Ministerstwa Sportu i Turystyki, sponsorem głównym była AQUA S.A. Bielsko-Biała, a sponsorem strategicznym - PreZero Bielsko-Biała S.A.
- Cieszę się, że zabrało się tu dzisiaj tylu sportowców i że ta rywalizacja może się odbywać w Bielsku-Białej. Jest to dla mnie ważne, że mogę tu być po raz kolejny i dziękuję prezesowi Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy Stanisławowi Handerkowi z całym zespołem za organizację tych zawodów – mówił minister Stanisław Szwed, który gratulował też sportowcom wyników i wręczał medale najlepszym.
Rywalizowali ze sobą zawodnicy z 19 klubów sportowych z całej Polski. Uczestnicy zawodów reprezentowali START Wrocław, START Tarnów, START Katowice, START Strzegom, IKS AWF Warszawa, UKS Pover Kuźnik Chorzów, TKKF Azory Kraków, Stowarzyszenie Strong Platinum Kraków, LKS GOL START Częstochowa, Uczniowski Klub Sportowy Eugen, KS Team Wrocław, UKS NIKE Żagań, KS TĘCZA SPOŁEM Kielce, KSSiKW Wiking Starachowice, Lubliniec Team, KS Studio Mocy Kolbuszowa, Zagłębie-Relax Konin, Stowarzyszenie Centrum Formy Dąbrowa Górnicza i Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy.
- Po raz kolejny przebieg tych zawodów potwierdził, że integracyjna formuła, w której mogą konkurować ze sobą zawodnicy pełnosprawni i niepełnosprawni, daje dobre rezultaty, a przede wszystkim cieszy się aprobatą samych sportowców. Jako organizatorzy jesteśmy też zadowoleni, że rośnie grono sprzymierzeńców, którzy wspierają nasze działania – podkreśla Stanisław Handerek, prezes SI Eurobeskidy.
Sędzia główny zawodów Grzegorz Leski, sędzia klasy międzynarodowej Federacji IPF, z satysfakcją podsumował tegoroczne integracyjne zmagania. - Sama liczba zawodników świadczy o dużym zainteresowaniu wyciskaniem sztangi. Rywalizacja była bardzo zacięta, aż do ostatnich podejść. Zarówno w grupie pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych zawodników padały też rekordy Polski czy rekordy życiowe. Świetnie spisały się też panie, zwłaszcza Agata Sitko, która ustanowiła nowy rekord Polski. Atmosfera udanej rywalizacji to też zasługa kibiców, którzy w Bielsku-Białej licznie dopingowali sportowców. Ważna była też dobra organizacja zawodów – mówił sędzia Leski.
– Dzisiejszy puchar, który tu zdobyłam, jest dla mnie cennym potwierdzeniem, że ciężka praca pozwala osiągać dobre wyniki – mówiła Beata Jankowska ze STARTU Wrocław, najlepsza w kategorii open zawodniczek niepełnosprawnych. Wśród panów triumfował jej klubowy kolega Artur Lis. Puchar dla najlepszego zawodnika SI Eurobeskidy zdobył Dariusz Wandzel, najlepszym zawodnikiem z Bielska-Białej był Sławomir Jędrzejko, a najlepszym juniorem – Tomasz Zając. Po złote medale w swoich kategoriach wagowych sięgnęli też m.in. Patryk Wójcik, Adam Łaskawski,
Puchary, medale, dyplomy i nagrody wręczali m.in. wiceminister Stanisław Szwed i dr Jakub Kliś, dyrektor PGE Energia Odnawialna – Oddziału Porąbka-Żar i bielski radny Marcin Litwin.
Jako pierwsze odebrały swoje trofea panie. W kategorii open zawodniczek niepełnosprawnych zwyciężyła Beata Jankowska ze STARTU Wrocław. – Dzisiejszy puchar, który tu zdobyłam, jest dla mnie cennym potwierdzeniem, że ciężka praca pozwala osiągać dobre wyniki. Trenuję od 2008 r., a zaczęłam z taką podstawową motywacją: chciałam być bardziej sprawna, mniej zależna od innych. W Bielsku-Białej startowało mi się bardzo dobrze i cieszę się, bo udało mi się wyrównać życiowy rekord: 110 kg – mówiła Beata Jankowska.
Zadowolona ze swoich wyników była również zwyciężczyni w kategorii sztangistek pełnosprawnych – Agata Sitko z UKS Pover Kuźnik Chorzów, która wycisnęła 145 kg. – Lubię trenować, spędzać czas na siłowni i spotykać tam ludzi, którzy kochają robić to, co ja. Sport daje mi wiele radości – przyznawała tuż po odebraniu medalu i pucharu.
- Cieszymy się, bo Agata Sitko sukcesywnie na każdych kolejnych zawodach poprawia swoje wyniki, ustanawia rekordy – i to nie są rekordy krajowe, ale rekordy świata. Obecnie prezentuje świetny poziom i ma przed sobą starty w najważniejszych imprezach rangi światowej. Trzeba podkreślić, że Agata jest jeszcze juniorką, a już wygrywa Mistrzostwa Świata seniorek. To jest wielki talent i dawno takiego nie mieliśmy w Polsce – mówi Piotr Pawlik, trener sztangistów UKS Pover Kuźnik.
Agata Sitko została również najlepszą zawodniczką w VIII Otwartych Integracyjnych Mistrzostwach Śląska. W tej rywalizacji wśród mężczyzn najlepszy okazał się jej klubowy kolega Adam Łaskawski, aktualny wicemistrz świata. - Jestem zadowolony, bo nie spodziewałem się tak dobrego startu i mimo kłopotów zdrowotnych udało mi się bez większych trudności podnieść na sztandze 255 kg, a myślę, że gdybym spróbował 265 kg, to może też dałbym radę. We wszystko, co robię, angażuję się na 100 procent, więc liczę, że jeszcze sporo przede mną – podsumowywał Adam Łaskawski z Rudy Śląskiej, brązowy medalista Mistrzostw Świata w Tokio w 2019 r., pięciokrotny mistrz Polski, a także Śląska, Małopolski.
Z przyczyn formalnych Henryk Świerzy z Siemianowic, zwycięzca Mistrzostw Świata i zdobywca kilku medali rangi światowej tym razem nie mógł wystartować, ale przyjechał duchowo wspierać innych zawodników i jako kibic świetnie dopingował innych. - Bardzo dobrze się tu czuję. Jeżdżę co roku i nie mogłem nie przyjechać także tym razem – mówił zawodnik.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki
Sponsor wydarzenia : PGE Energia Odnawialna S.A.