dodano: 2023-10-29
Już za kilkanaście dni, 9 listopada, w Łodygowicach pod pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny – Polacy” odbędą się kolejne organizowane przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy uroczystości Święta Niepodległości. Pomnik usytuowany jest u podnóża wzniesienia, na którym od ponad siedmiu wieków modlą się mieszkańcy tej ziemi. I zabytkowy drewniany kościół, i pomnik zbudowali tu przodkowie współczesnych mieszkańców.
W tym roku uroczystości patriotyczne zbiegają się z jubileuszem 650. rocznicy erygowania łodygowickiej parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Jeszcze zanim powstała parafia, już w XIII wieku zbudowana została na łodygowickim wzgórzu kaplica św. Stanisława, a w 1636 roku łodygowiczanie zbudowali nowy, znacznie obszerniejszy kościół. Dziś to jeden z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej, zachowanych w Beskidach. Nosi cechy stylu śląskiego i małopolskiego i jest jednym z największych kościołów drewnianych w całym regionie.
Znajdujący się poniżej kościoła pomnik mieszkańcy Łodygowic postawili, aby wyrazić swoją wdzięczność tym, którzy bronili polskiej niepodległości i w tej walce oddali swoje życie. Uczcili w ten sposób żołnierzy poległych na polu chwały podczas walk w latach 1914-1920, a także poległym w czasie II wojny światowej, w latach 1939-1945. Jednym z emblematów umieszczonych na pomniku jest Odznaka Grunwaldzka, która była przyznawana żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Tuż obok pomnika stoi brzozowy krzyż dedykowany ofiarom stalinizmu.
- Warto zauważyć, jak cenne są dla mieszkańców obie budowle. Kościół, który szczęśliwie ocalał i nie spłonął podczas walk w okresie II wojny światowej, już od kilkudziesięciu lat jest przez ludzi ochraniany przed pożarem. Każdej nocy ktoś pełni dyżur, żeby nie doszło do niebezpiecznej sytuacji i ta niesamowita wytrwałość jest najlepszym dowodem wielkiego szacunku wobec tego dziedzictwa przodków, którzy przekazali kościół, wiarę i miłość bliźniego – mówi prezes Eurobeskidów Stanisław Handerek.
Jak dodaje, również pomnik stał się symbolem uczuć, jakie mieszkańcy Łodygowic żywili wobec walczących w obronie Niepodległej, w obronie ich wolności: - Nasi przodkowie wielokrotnie dali świadectwo swojej miłości do Ojczyzny, walcząc za nią, ale ci, którzy postawiali im pomnik, także zostawili świadectwo czci dla tych samych wartości, którymi kierowali się obrońcy, wyrażonych w trzech słowach: Bóg, honor i ojczyzna.
Symbolicznego wymiaru nabrało bliskie sąsiedztwo świątyni i pomnika. – Można zauważyć także, jak blisko siebie leżą nasze korzenie wiary i patriotyzmu, które każą nam podejmować tradycję, żyć nią samemu i przekazywać następnym pokoleniom, zawsze okazując przodkom wdzięczność i szukając w nich wzoru dla nas – podkreśla prezes Handerek.