dodano: 2023-03-26
Ponad setka zawodników i dziesiątki tysięcy kilogramów wyciśniętych na sztandze. Tak wyglądały sobotnie zmagania ciężarowców podczas XX. Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc oraz IX. Otwartych Integracyjnych Mistrzostw Śląska Wyciskaniu Leżąc Klasycznym organizowanych przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. W imprezie brali udział zawodnicy z 16 klubów sportowych.
Już w piątek do hotelu Szyndzielnia w Bielska-Białej zawitali zawodnicy z całej Polski. W restauracji Dębowa na uroczystej kolacji spotkali się zaproszeni goście oraz sportowcy, aby następnego dnia zawalczyć o medale.
- Bardzo dziękuję Stowarzyszeniu Eurobeskidy za coroczny cykl różnych zawodów, które integrują osoby pełnosprawne i niepełnosprawne. Dziękuję prezesowi Stanisławowi Handerkowi i wszystkim jego współpracownikom. Myślę, że zawody zawsze wymagają wysiłku, ale też łączy się z nimi wiele emocji. Życzę samych dobrych wyników - mówił podczas otwarcia Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
Na zawodach pojawili się również inni znani goście z regionu, którzy obserwowali zmagania siłaczy. Wśród nich byli m.in. I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, radny miejski Bielska-Biała Marcin Litwin czy dyrektor generalny PFRON Sebastian Szymonik. Na zawodach niestety nie mógł się pojawić Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, jednak wystosował do zawodników i organizatorów list.
Według starej zasady „panie miały pierwszeństwo” i to ich starty rozpoczęły sportową walkę. Tutaj prym wiodła Beata Jankowska, dla której wydarzenie w Bielsku-Białej to stały punkt w kalendarzu imprez. W tym roku stanowił przystanek w drodze na mistrzostwa świata w Dubaju. Sztangistka ze Startu Wrocław zawody zakończyła z wynikiem 107,5 kg i zgarnęła tytuł najlepszej zawodniczki. – Jestem bardzo zadowolona, bo początek sezonu zaliczyłam z dobrym wynikiem, jest progres - podsumowała. W kategorii zawodniczek z niepełnosprawnością drugie miejsce zajęła Karolina Szumlańska (47,5 kg) ze Startu Tarnów. Na trzeciej pozycji uplasowała się Aleksandra Szostak (75 kg) ze Startu Katowice. – Moje pierwsze zawody w sezonie. To co miałam zrobić – zrobiłam, dlatego uznaje dzisiejszy start za udany – mówiła Szostak. Na czwartym miejscu również znalazła się zawodniczka z Katowic - Magdalena Kostka z wynikiem 77,5 kg.
Wśród pełnosprawnych pań najlepszy rezultat uzyskała Kinga Moczydłowska (97,5 kg) ze Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza. Drugie miejsce w ogólnopolskich zawodach zajęła z tego samego klubu Patrycja Piec (87,5 kg). Podium dopełniła Daria Walczykiewicz (Zagłębie – Relax Konin) z rezultatem 82,5 kg.
Rywalizację z uwagą śledzili przedstawiciele sponsorów. W hotelu pojawił się m.in. prezes AQUA Krzysztof Michalski, który gratulował paniom oraz juniorom podczas dekoracji pierwszych grup. Nie zabrakło także dyrektora PGE Energia Odnawialna Oddział Porąbka-Żar Jakuba Klisia.
W XX. ogólnopolskich integracyjnych zawodach tytuł najlepszego sportowca niepełnosprawnego w grupie I zdobył Tomasz Zając (145 kg). – Bardzo pozytywny sygnał od Tomasza, który powoli odbudowuje formę, bardzo optymistycznie patrzymy naprzód. – podkreślał trener Startu Wrocław.
Wśród niepełnosprawnych w grupie II najlepszy okazał się Artur Lis, który wycisnął 170 kg - Dziś była bardzo duża konkurencja. Każdy w swojej grupie miał parę osób do pokonania. Bardzo dobrze pokazały się dziewczyny, chłopaki też zrobili kawał dobrej roboty. Zawody na wysokim poziomie – komentował Tomasz Obal, trener Start Tarnów.
W grupie I pełnosprawnych zwyciężył Maciej Koloch ze Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza z wynikiem 137,5 kg.
Ostatnie grupy startowe zawsze przysparzały wiele emocji. Nie inaczej było w tym roku. Najlepszy wynik zawodów wynosił 205 kg! Tyle wycisnął Mariusz Kunka z UKS Pover Kuźnik Chorzów - zwycięzca mistrzostw śląska w kat. wagowej do 105 kg. Imponujący rezultat osiągnął także jego kolega z klubu Bartłomiej Wirek (kat. do 83 kg), który wycisnął 177,5 kg!
Tradycyjnie na zwycięzców czekały nagrody, medale, dyplomy lub puchary. Podczas dekoracji można było usłyszeć nie tylko słowa gratulacji i uznania, ale również podziękowań.
- Dzisiejsze zawody charakteryzowały się niesamowitym dobrym duchem rywalizacji i sportową atmosferą. Są to już XX. zawody. To pokazuję, że to nie tylko jeden pomysł, inicjatywa jest realizowana, ale jest to kontynuacja działań propagujących rozwijanie sportu w wyciskaniu sztangi leżąc. Myślę, że warto podkreślić trud i zaangażowanie osób, które starały się dopełnić z całego serca wszelkich działań organizacyjnych, aby zawody odbyły się w takiej formie – zaznaczał dyrektor PGE EO Jakub Kliś.
Zawody zakończyły podziękowania prezesa Stowarzyszenia Eurobeskidy Stanisława Handerka oraz Grzegorza Leskiego – trenera Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza – partnera wydarzenia.
Zawody zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Sponsorem wydarzenia było PGE Energia Odnawialna, a sponsorem głównym AQUA S.A.
Pełna galeria dostępna jest TUTAJ>>>.