Uczcijmy stulecie Niepodległej
Zarząd Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy zaprasza wszystkich do udziału w przygotowywanych
8 listopada br. w Łodygowicach uroczystych obchodach Święta Niepodległości.
To okazja, byśmy oddali hołd bohaterom, którzy w ciągu minionych stu lat, a także w czasach rozbiorów, walczyli o niepodległość Polski, dla niej cierpieli i oddawali życie. Zachęcamy zwłaszcza dzieci i młodzież, by swoją dały wyraz swojej wdzięczności i szacunku dla przodków i miłości do Ojczyzny.
Patronat honorowy uroczystości:
Joachim Brudziński
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Mariusz Błaszczak
Minister Obrony Narodowej
Komitet honorowy:
Stanisław Szwed
Sekretarz Stanu w Ministerstwie
Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Kazimierz Matuszny
Poseł na Sejm RP
Andrzej Kamiński
Senator RP
Tadeusz Kopeć
Senator RP
Jarosław Wieczorek
Wojewoda Śląski
Jacek Kleszczewski
Śląski Komendant Wojewódzki PSP
Andrzej Płonka
Starosta bielski
Janusz Król
Starosta cieszyński
Andrzej Kalata
Starosta żywiecki
Andrzej Pitera
Wójt Gminy Łodygowice
Sponsor uroczystości:
Sponsorzy:
Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy po raz trzeci realizuje program „PATRIOTYZM JUTRA” w ramach, którego wyda III tom Historii Łodygowic – „Historia Szkolnictwa na terenie Gminy Łodygowice”.
Dzięki temu wydawnictwu czytelnik będzie mógł poznać historię szkół na terenie obecnej Gminy Łodygowic, a także przyjrzeć się kulturze i dziejom szkolnictwa.
W I oraz II tomie „Historii Łodygowic”, mogliśmy ukazać dzieje Państwa Łodygowickiego, historię zamku w Łodygowicach, zwyczaje góralskie naszych przodków. Książka zawiera również informacje z pól bitewnych – bitwy z czasów „potopu szwedzkiego” oraz interesujące historie o zbójach.
Tom III „Historia szkolnictwa na terenie Gminy Łodygowice” poświęcony jest historii szkolnictwa na terenie obecnej Gminy Łodygowice. Będziemy mogli także przyjrzeć się rozwojowi szkolnictwa na terenie byłego Państwa Łodygowickiego. Oświata już sięgała początków XVII wieku. W tym czasie istniała już parafia Łodygowska i Państwo Łodygowskie należące wtedy do Jerzego księcia Zbarskiego. Pierwsze zapiski o szkole Łodygowskiej i jej nauczycielu spotykamy w roku 1630. Była to szkoła parafialna, obejmująca najniższy szczebel edukacji, w której poza religią uczono pisania, czytania i rachunków. Dzięki tej szkole, mieszkańcy Państwa Łodygowskiego byli ludźmi stosunkowo światłymi, o rozbudzonych uczuciach patriotycznych. Świadczy o tym ich udział w walkach ze Szwedami w czasie "potopu szwedzkiego"(tom I). Szkoła parafialna przetrwała do wybudowania nowej szkoły, której projekt istniał prawdopodobnie już na początku XIX wieku. Te i inne fakty przedstawimy w III tomie „Historii Łodygowic”. Celem naszym jest, aby książka stała się pomostem pomiędzy pokoleniami.
„Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale – ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa”
Zadania realizowane w ramach projektu:
Stowarzyszenie w ramach projektu wydało książkę „Historia Łodygowic” – Tom II" (Nakład publikacji i wydawnictwa 2 000 tyś. szt. - Propagowano publikacje wydawnictwa poprzez udostępnienie ich bibliotekom szkolnym w ramach realizacji ścieżki edukacji regionu). Założono „Kronikę Stowarzyszenia” wpisano do niej wpisywane osoby zasłużone do społeczności lokalnej (życiorysy tych ludzi oraz ich zasługi). Osoby te mają stanowić przykład postawy patriotycznej.
II tom „Historii Łodygowice” w dużej mierze poświęcony jest życiu duchowemu na terenie Łodygowic i Państwa Łodygowskiego. W części historycznej poznajemy dzieje obu kościołów i parafii w Łodygowicach od czasów najdawniejszych do 1989 r. W artykułach problemowych przedstawione zostały dzieje reformacyjne na terenie Państwa Łodygowickiego. Natomiast w trzeciej części prezentowana jest sylwetka ks. Jana Marszałka, kapłana, który swoja postawą i pracą duszpasterską odcisnął wyraźne piętno na życie społeczno- moralnym i duchowym nie tylko parafii w Łodygowicach, ale całego regionu.
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Łodygowice w okresie od czerwca do grudnia 2007 r realizowało projekt Narodowego Centrum Kultury „Patriotyzm Jutra” pt. „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Celem było ukazanie przeszłości i teraźniejszości gminy Łodygowice, kultywowanie tradycji, zwyczajów, obrzędów na tle styku różnych kultur.
Z realizacją owego zadania związany był szeroko rozumiany patriotyzm i krzewienie go wśród młodych obywateli. Przygotowywaliśmy wiele konkursów m.in.: konkurs fotograficzny, literacki, recytatorski, plastyczny oraz o nadleśnictwie, mających na celu propagowanie wiedzy z zakresu przeszłości i teraźniejszości gminy Łodygowice na tle regionu i kraju wśród dzieci i młodzieży.
Zakładane cele przy realizacji zostały osiągnięte prawie w 100 %. Dzięki dużej determinacji członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Łodygowice oraz osób które były zaangażowane przy realizacji projektu udało się zrealizować zaplanowane rezultaty, a w niektórych tematach nawet zrealizować więcej. Świadczy o tym duża ilość nadesłanych prac konkursowych z różnych szkół, świetlic i indywidualnych zgłoszeń dzieci i młodzieży z terenu powiatu żywieckiego i bielskiego.
Stowarzyszenie w ramach projektu wydało książkę /strong>„Historia Łodygowic” – Tom I (Nakład publikacji i wydawnictwa 2 000 tyś. szt. - Propagowano publikacje wydawnictwa poprzez udostępnienie ich bibliotekom szkolnym w ramach realizacji ścieżki edukacji regionu). Opracowano przewodnik dotyczących zabytków m.in. architektury drewnianej ”Szlakiem beskidzkich zabytków”( 2 000 tyś. szt.), Założono „Kronikę Stowarzyszenia” wpisano do niej wpisywane osoby zasłużone do społeczności lokalnej (życiorysy tych ludzi oraz ich zasługi). Osoby te maja stanowić przykład postawy patriotycznej.
Publikacje medialne, współpraca z innymi gminami w regionie, miały na celu wymianę doświadczeń. Gmina Łodygowice
podobnie jak wiele miejsc w naszym kraju posiada ciekawą, choć mało znaną mieszkańcom przeszłość. Tu znajduje się
zabytek architektury drewnianej (kościół) oraz zamek z XVII wieku, a wokół niego obwarowania ziemne, które przetrwały do
połowy XIX wieku. Ukazano białe plamy historii polskiej - tutejszy dzielny proboszcz na czele zbrojnego oddziału
mieszkańców walczył ze Szwedami i wyruszył na odsiecz Jasnej Góry. Tutaj istnieje świadomość tradycji górali żywieckich. Te
zdarzenia i dorobek kulturowy istnieje głęboko w świadomości i należy go kultywować tym bardziej, że Łodygowice są
gminą na styku kultur – aby „Czas nie zatarł i niepamięć”.
Przykład działań gminy Łodygowice zainspirował inne gminy do współpracy z innymi gminami i wymiany
doświadczeń.
Przeprowadzono konkursy:
Zorganizowano wystawę nagrodzonych prac plastycznych, występy dziecięcych zespołów regionalnych oraz kiermasz wydawnictw
Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w Żywcu.
Zorganizowano występy w Gminnym Ośrodku Kultury, które to były partnerem projektu. Prezentowano repertuaru zespołów
dziecięcych, regionalnych na terenie powiatu żywieckiego dla społeczności lokalnej i regionu podczas festynu w zespole
parkowo – zamkowym w Łodygowicach. Powiatowy folklor pt. „Tańcem, muzyką i śpiewem rozsławiam moja małą Ojczyznę”.
Uwieńczenie konkursu było podsumowanie konkursów i wręczenie nagród. Patronat historyczny nad programem objęły: Muzeum
Miejskie w Żywcu, Muzeum w Oświęcimiu, Archiwum historyczne w Żywcu. Patronat medialny: Radio Katowice, Dziennik Zachodni i
Głos Łodygowic.
„Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale – ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzn, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa”.
Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na Newsletter.
Zapisanie do newslettera jest jednoznaczne
z akceptacją regulaminu [zobacz].