Celem projektu jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością i umożliwienie im pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Stowarzyszenie od lat podejmuje działania na rzecz integracji i równych szans, dążąc do budowy społeczeństwa otwartego, równego i pełnego różnorodności. Zaangażowanie osób z niepełnosprawnością nie tylko inspiruje, ale także przyczynia się do tworzenia bardziej dostępnego i zintegrowanego środowiska społecznego.
Okres realizacji projektu: 1 marca 2025 r. – 31 marca 2028 r.
Projekt skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym lub umiarkowanym, które ukończyły 18. rok życia.
Uczestnicy będą mogli skorzystać z szerokiego wachlarza zajęć, wspierających ich aktywność i rozwój, w tym:
Hortiterapia z warsztatami ekologicznymi - zajęcia polegają na terapii poprzez kontakt z roślinami i naturą. Uczestnicy będą mieli możliwość uprawiania roślin, pielęgnacji ogrodu oraz nauki ekologicznych metod dbania o środowisko.
Kurs komputerowy - szkolenie z obsługi komputera i Internetu, obejmujące naukę podstawowych programów biurowych, wyszukiwania informacji, bezpieczeństwa w sieci oraz korzystania z usług online.
Choreoterapia (terapia tańcem) - zajęcia ruchowe oparte na tańcu, które poprawiają koordynację, wzmacniają ciało oraz wspierają ekspresję emocji poprzez ruch.
Arteterapia (terapia sztuką) - zajęcia plastyczne, malowanie, rzeźbienie i inne formy sztuki, które pomagają w wyrażaniu emocji, rozwijają kreatywność oraz wpływają pozytywnie na samopoczucie.
Fizykoterapia - ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne pomagające w poprawie sprawności fizycznej i redukcji bólu, np. elektroterapia, terapia ultradźwiękami, światłoterapia.
Trening pierwszej pomocy - szkolenie z podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, w tym obsługi AED, opatrywania ran i reagowania w nagłych sytuacjach.
Trening ziołolecznictwa - nauka o właściwościach leczniczych roślin, przygotowywanie naparów, maści i naturalnych środków wspierających zdrowie.
Coaching - indywidualne i grupowe spotkania mające na celu wzmacnianie pewności siebie, rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz planowania swojej przyszłości.
Terapia ręki - ćwiczenia poprawiające sprawność dłoni i palców, wspierające precyzyjne ruchy i zdolności manualne.
Ludoterapia (terapia poprzez zabawę) - zajęcia oparte na grach i zabawach, które rozwijają umiejętności społeczne, uczą współpracy i poprawiają nastrój.
Warsztaty florystyczne - tworzenie kompozycji kwiatowych, bukietów i dekoracji, co rozwija zdolności manualne i zmysł estetyczny.
Muzykoterapia grupowa - zajęcia wykorzystujące muzykę do relaksacji, pobudzania emocji i integracji w grupie poprzez śpiew, grę na instrumentach i rytmikę.
Filmoterapia - analiza filmów pod kątem emocji, wartości i motywacji do działania, połączona z dyskusjami na temat ich przesłania.
Trening zarządzania budżetem domowym - nauka planowania wydatków, oszczędzania oraz racjonalnego gospodarowania finansami.
Trening kulinarny - zajęcia praktyczne, na których uczestnicy uczą się przygotowywania zdrowych i prostych posiłków, dostosowanych do ich potrzeb żywieniowych.
Poradnictwo ulg i uprawnień - spotkania informacyjne na temat praw osób z niepełnosprawnością, dostępnych ulg, świadczeń i możliwości wsparcia.
Zajęcia z dietetyki - wykłady i konsultacje dotyczące zdrowego odżywiania, dostosowane do potrzeb uczestników, zajęcia teoretyczne i praktyczne.
Spotkania z psychologiem - wsparcie psychologiczne w zakresie radzenia sobie ze stresem, budowania relacji oraz rozwijania umiejętności społecznych.
Silvoterapia (terapia lasem) - spacery i ćwiczenia relaksacyjne w lesie, pomagające w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.
Zajęcia na basenie - ćwiczenia w wodzie poprawiające kondycję fizyczną, wspierające rehabilitację i ogólną sprawność ruchową.
Zajęcia ogólnousprawniające, gimnastyka - ćwiczenia ruchowe dostosowane do indywidualnych możliwości uczestników, poprawiające kondycję i koordynację ruchową.
Masaż - zabiegi poprawiające krążenie, redukujące napięcie mięśniowe i wspomagające relaksację.
Terapia ruchowa – zajęcia na rowerze - jazda na rowerze w terenie, wspomagająca aktywność fizyczną, poprawiająca kondycję i koordynację.
Rekrutacja trwa od 17 lutego 2025 r. w godzinach od 09:00 do 15:00. Aby ubiegać się o udział w projekcie należy złożyć do siedziby Stowarzyszenia wypełniony i podpisany Formularz zgłoszeniowy oraz RODO (do pobrania w załączniku) wraz z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności.
Złożenie dokumentów nie jest jednoznaczne z przyjęciem do programu.
Projekt jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych - PFRON.